banner

Uroczystości patriotyczne ku czci ofiar zbrodni na uroczysku Baran

W dniu 9 VI 2019 r. na uroczysku Baran odbyła się uroczystość patriotyczno-religijna upamiętniająca pomordowanych i pochowanych na uroczysku Baran w gminie Kąkolewnica. Wydarzenie miało bardzo wysoką rangę – odbywało się pod patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy jako część serii uroczystości związanych ze stuleciem odzyskania niepodległości. Do uczestników obchodów list skierował pan Jan Józef Kasprzyk – szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Uroczystości w lesie rozpoczęły się od powitania przybyłych gości przez panią Annę Mróz, wójt gminy Kąkolewnica. Następnie została odprawiona Msza Święta w intencji pomordowanych, której przewodniczył ks. prof. Edward Walewander w koncelebrze ks. kan. Janusza Sałaja. Potem odbył się ceremoniał wojskowy – apel poległych i salwa honorowa, odczyt historyczny, wystąpienia okolicznościowe oraz złożenie wieńców. Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości udali się na stadion gminny w Kąkolewnicy. Tu miał miejsce koncert patriotyczny. Jako pierwsza wystąpiła Śpiewająca Rodzina Kaczmarek, która swoim patriotycznym repertuarem wspaniale wpisała się w atmosferę naszej uroczystości. Następnie wystąpił zespół Maleo Reggae Rockers z gościnnym udziałem Katarzyny Malejonek (Panny Wyklęte). To były występy, które pięknie podkreśliły patriotyczny charakter uroczystości.

Organizatorami wydarzenia byli: gmina Kąkolewnica na czele z panią Anną Mróz, wójt gminy Kąkolewnica, Społeczny Komitet Organizacyjny, w skład którego wchodzili pani Anna Jeleszuk, pan Zbigniew Makarski (wiceprezes RaSIL) i pani wójt, Radzyńskie Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Lublinie.

Zamieściliśmy już wcześniej fotorelację:

Uroczystości na uroczysku Baran – fotorelacja

Raport o stanie gminy Ulan-Majorat za 2018 rok

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Motocyklem wjechał w znak drogowy

Skomentuj