banner

V Radzyńską Paraolimpiadę czas zacząć

Dziś w hali ZSP o godz. 12.00 rozpocznie się V Paraolimpiada Radzyńskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Ósmy Kolor Tęczy”. Oprócz sportowych zmagań na przybyłych czekają werbliści z Wohynia oraz zespół ATIM. Zapraszamy!

Paraolimpiada rozpoczyna  się od parady zawodników przy dźwiękach hymnu Radzyńskiego Stowarzyszenia Ósmy Kolor Tęczy autorstwa  Jacka Musiatowicza.

Co roku zawodnicy otrzymują paszporty, w których odnotowywany był udział każdego z nich przygotowanych konkurencjach. A było ich kilkadziesiąt. Trzeba „zaliczyć” – bagatela! – 25 z nich, by znaleźć się w gronie zwycięzców. Nie chodzi oczywiście o pośpiech, ale o przezwyciężenie niepełnosprawności, pokonanie przeszkód, wykazanie się koncentracją, celnością, koordynacją ruchów, równowagą… O wzięcie się za bary ze swą niepełnosprawnością i świetną zabawę!

Celem już V. edycji imprezy jest integracja przez zabawę, radość. Obydwu stronom jest to potrzebne. Musimy się zatrzymać, popatrzeć na siebie, spróbować się zrozumieć. Ludzie inaczej postrzegają  dzieci niepełnosprawne, gdy włączą się w taką imprezę: otwierają się na problemy, pomagają. A dobro łączy.

Halę wypełnia nie tylko  tłum zawodników, ale i trybuny zapełnione są publicznością – niezwykle kolorową i głośną, emanującą i zarażająca entuzjazmem, z zapałem dopingującą zawodników. To reprezentacje szkół z Radzynia, powiatu radzyńskiego, nawet przedszkoli.

 Taka impreza to świetny pomysł –mówią uczestnicy radzyńskich paraolimpiad.

To jest prawdziwa integracja, bo często niepełnosprawni są izolowani, żyją zamknięci w domu pod kluczem. Tak naprawdę niepełnosprawność zaczyna się w głowie. Tu przez zabawę, sport mogą się przekonać, że ktoś się nimi interesuje, zdobywają motywację do pracy nad sobą. Nawet osoby z różnymi niepełnosprawnościami mogą samodzielnie funkcjonować, realizować się w różny sposób.

Jakub Hapka

Na portalu od jesieni 2012 r. Najpierw jako felietonista, od maja 2015 redaktor naczelny. Absolwent polonistyki UMCS. Fan futbolu.

Zagłosuj na MBP!

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Jesienny Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów – eliminacje w Kąkolewnicy

Skomentuj