banner

VIII Integracyjny Zlot Drużyn Harcerskich „Nieprzetartego Szlaku”

W dniach 03-05.06. 2016 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. Zofii Sękowskiej w Radzyniu Podlaskim odbył się kolejny już, VIII Integracyjny Zlot Drużyn Harcerskich „Nieprzetartego Szlaku”. Patronat nad wydarzeniem objął Lucjan Kotwica Starosta Radzyński oraz Jerzy Rębek, Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski.

Po zakwaterowaniu odbył się uroczysty apel powitalny z udziałem zaproszonych gości. Zanim rozpoczął się apel wg ceremoniału harcerskiego dyrektor Małgorzata Popek przywitała gości i uczestników zlotu. W ramach tegorocznego zlotu gościliśmy drużyny z Dęblina, Sokołowa Podlaskiego, Stoku Lackiego, Łosic, Siedlec, Wirowa. W apelu powitalnym wzięli również udział harcerze z Czemiernik i z Radzynia Podlaskiego. Tradycyjnie na spotkanie z harcerzami przybył Tadeusz Sławecki- doradca Rzecznika Praw Dziecka, starosta radzyński Lucjan Kotwica, wicestarosta Jan Gil , zastępca burmistrza Tomasz Stephan, dyrektor Gimnazjum nr 2 Bożena Marcinkowska oraz phm. Tomasz Sych komendant hufca ZHP Łuków. Tematem przewodnim zlotu było hasło: „Tropem ginących zawodów”.

W godzinach wieczornych harcerze integrowali się przy ognisko. Zespół „Czerwone Korale” z Zabiela wprowadził uczestników w nastrój doskonałej zabawy. Był śpiew, taniec, muzyka i prezentacja poszczególnych drużyn.

Drugi dzień zlotu przeniósł uczestników do dawnych czasów, a wszystko za sprawą wizyty w Muzeum Regionalnym w Woli Osowińskiej. Dzięki uprzejmości pań z działającego tam Towarzystwa Regionalnego im. Wacława Tuwalskiego oraz wolontariuszy nasi harcerze mieli okazję przekonać się jak dawniej ludzie żyli i pracowali, poznać historię tego miejsca, ale także w praktyce zobaczyć pokazy ginących zawodów i spróbować smakołyków dawnej kuchni regionalnej. Słodką niespodziankę sprawili nam również rodzice jednego z harcerzy- państwo Koczkodaj- przywożąc wszystkim lody.

Po powrocie do miejsce zakwaterowania na uczestników czekały dalsze niespodzianki- kolejne pokazy ginących zawodów i degustacja potraw przygotowanych przez panią Irenę Pawlinę – Ochnio z „Zagrody Edukacyjnej” w Białej. W Radzyniu Podlaskim w ramach gry terenowej harcerze odwiedzili kaflarnię i pracownię rymarza.Wieczorem tradycyjnie wszyscy wzięli udział w dyskotece integracyjnej.

W niedzielę, ostatniego dnia harcerze udali się na mszę świętą, którą odprawiał ks. Henryk Och – proboszcz parafii św. Anny. Na apelu pożegnalnym podsumowano VIII zlot harcerzy NS, wręczone zostały dyplomy, nagrody, podziękowania. Nie zabrakło wspólnego pamiątkowego zdjęcia. To był czas dobrej zabawy i nauki przez zabawę.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Radzyniu Podlaskim oraz  Stowarzyszenie „Razem” działające przy placówce przy zaangażowaniu środków finansowych pozyskanych ze Starostwa Powiatowego i z Urzędu Miasta Radzyń Podlaski.

Dzień Dziecka w Borkach

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

W piątek Nadzwyczajna Sesja Rady Gminy

Skomentuj