banner

Wniosek o rewitalizację centrum odrzucony przez uchybienia formalne

Wczoraj, 4 września lubelski Urząd Marszałkowski poinformował burmistrza miasta, Jerzego Rębka o odrzuceniu dofinansowania projektu „Rokoko na nowo – rewitalizacja centrum Radzynia Podlaskiego”. Jak czytamy: po przeprowadzeniu oceny formalnej przez Komisję Oceny Projektów został negatywnie oceniony w zakresie spełnienia kryteriów formalnych prawidłowości”.

24 lipca Instytucja Organizująca Konkurs (Działanie 13.3 Rewitalizacja obszarów miejskich na lata 2014-20) wezwała miasto do uzupełnienia/poprawy złożonego wniosku w terminie 10 dni. Urząd otrzymał je 3 dni później, uzupełniając projekt i składając go 7 sierpnia.

Komisja Oceny Projektów stwierdziła braki w poprawionym wniosku, zwracając uwagi na braki w poniższych składowych:

 • brak pozwolenia konserwatora na wycinkę drzew
 • brak zezwolenia na realizację inwestycji (decyzja lokalizacyjna, uzgodnienia wodno-prawne, zgłoszenie robót budowlanych, pozwolenie na budowę)
 • w inwestycji dot. skrzydeł pałacu Potockich – nie załączono dokumentów, potwierdzających ważność decyzji o pozwoleniu na budowę (kopia dziennika budowy), które nie mogą być starsze niż trzy lata – magistrat przełożył dokument z 27 listopada 2008 r. (wg prawa budowlanego po 3 latach wygasa)
 • brak zezwolenia konserwatora dot. rewitalizacji pałacowych wnętrz (wystrój, podłogi, posadzki – miasto przedłożyło zezwolenie na  ich rekonstrukcję, nie dołączył jednak właściwych decyzji o pozwoleniu na budowę w zakresie posadzek)

Miasto wyjaśniało, że projekt obejmuje tylko przywrócenie na tle historycznym wartości technicznych i przestrzennych zabytku. Nie przewiduje rekonstrukcji barokowego wystroju wnętrz.

 • niespójne wyjaśnienia dot. zakresu rzeczowego (brak wzmianki o remoncie posadzek)

Jak czytamy dalej w uzasadnieniu: kryterium formalne poprawności(poprawność i spójność zawartych informacji) jest obligatoryjne, którego spełnienie jest niezbędne do przyznania dofinansowania. 

Na poniższe pytania cząstkowe projekt uzyskał negatywne odpowiedzi:

Miasto ma 14 dni na złożenie ew. protestu od wyników oceny.

Jakub Hapka

Na portalu od jesieni 2012 r. Najpierw jako felietonista, od maja 2015 redaktor naczelny. Absolwent polonistyki UMCS. Fan futbolu.

Zwycięstwo KS Az-Budu, „młodzieżowcy” nie oparli się Wenus

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Pożar lasu i traw w Żakowoli Radzyńskiej

Liczba komentarzy 1

 1. szaniec
  05/09/2018

  Póki co jesteśmy skazani na domysły, ale skoro tak – to się domyślajmy.Zanim jednak zacznę się domyślać- zastanowię się kto ma największe szanse na wygraną w wyborach samorządowych w województwie i w skali kraju. Ma to duże znaczenie w kontekście wyborów również w Radzyniu. Dlaczego? Dlatego, że gołym okiem widać antagonizmy partyjne na różnych szczeblach i blokowanie konkurencyjnych inicjatyw. Zatem jeśli wygra PiS ( a ma ogromną szansę na wygraną nie tylko w województwie) to zwycięstwo o fotel burmistrza PSL/ lub SLD/PO/ skończy się dla Radzynia dalszym impasem w pozyskiwaniu środków z zewnątrz. Dlatego uważam, że nadszedł czas powiedzieć marszałkowi Sosnowskiemu „sprawdzam”. Burmistrz powinien spokojnie zaskarżyć decyzję do sądu, a mieszkańcy spokojnie zagłosować na drugą kadencję na burmistrza. W ten sposób runie misterny plan PSL-u w powiecie i mieście. W przyszłej kadencji marszałek będzie z PiSu i jak za dotknięciem cudowną różdżką popłyną środki do miasta a i sądy staną się bardziej przychylne.

  Za grube nici Panowie dzisiaj użyliście do zszycia tej ustawki w Starostwie. Bardzo dużo ludzi zrozumiało o co w tym wszystkim chodzi. Widać to w komentarzach. Zapamiętajmy tę datę – 5 września 2018 r.skończył się w Radzyniu PSL.

Skomentuj