banner

Wyróżnieni w konkursie „Bakałarz Radzyński” i przemówienia gości gali RASIL-u

Co powiedzieli laureaci konkursu „Bakałarz Radzyński” oraz goście obecni  na tegorocznej Gali RaSIL?

III nagroda – Jadwiga Jonasz, „Dzieje Brzostówca i okolic”, T. 1

DSC_2273

Początkowo celem mojej pracy miał być tylko Brzostówiec. Szukając wiadomości, czasami daleko, szczególnie w Warszawie w Archiwum Głównym Akt Dawnych, w Bibliotece Narodowej, napotykałam jednocześnie na wiadomości odnośnie okolicznych wiosek. Wtedy podjęłam decyzję, że skoro poświęcam temu tyle pracy, książka nie musi dotyczyć tylko jednej wioski. Kiedy oddałam książkę do druku, wydawca, którym jest Radzyńskie Stowarzyszenie inicjatyw Lokalnych, postanowił wydać ją w dwóch tomach. Właśnie wyszedł tom pierwszy dotyczący tylko Brzostówca. W tym miejscu chciałabym serdecznie podziękować wydawcy. Podziękowania składam na ręce prezesa – Pana Józefa Korulczyka. Dziękuję także Szczepanowi i Emilii Korulczykom, którzy również pracowali nad moją książką. Książka nie byłaby wydana, gdyby nie pomoc finansowa, dlatego bardzo dziękuję wójtowi Gminy Radzyń Podlaski – Wiesławowi Mazurkowi, Markowi Kowalczykowi – zamieszkałemu w Warszawie, ale mającemu korzenie brzostówieckie oraz Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych w Radzyniu Podlaskim. Nie stałabym tutaj i nie miała w ręku tej nagrody, gdyby nie komisja oceniająca, dlatego podziękowania składam na ręce sekretarz – Agnieszki Gątarczyk.

II nagroda – Halina Zgrajka, „Z roli wyrośliśmy. Monografia wsi Sitno”

DSC_2282

Skąd przyszedłem? – na to pytanie każdy z nas prędzej czy później poszukuje odpowiedzi. Do tego często dołącza drugie – pytanie o naszą tożsamość. Ja również borykałam się z tymi pytaniami, próbowałam znaleźć na nie odpowiedź. Byłam zachęcona przez Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji Wsi Sitno, którzy z takim  projektem przyszli do mnie. Podjęłam się tego wyzwania. Był to rok wytężonej pracy, piękna przygoda w moim życiu. Chcę podziękować za tę przygodę moim mieszkańcom, wszystkim tym, którzy pomagali mi podczas pisania. Tak jak wspomniała Pani Agnieszka, jestem historykiem amatorem – musiałam uczyć się pod okiem archiwistów jak korzystać z zasobów. Chcę podziękować Panu Jakubowi Jakubowskiemu, który pomagał przy składaniu i łamaniu książki i kapitule Bakałarza, która zwróciła uwagę na tę publikację.

I nagroda – Szczepan Korulczyk , „Wybory polityczne mieszkańców Radzynia Podlaskiego 1989 – 2009

DSC_2291

Dziękuję za przyznanie mi nagrody. Cieszę się, że publikacja zdobyła uznanie kapituły.

Poseł Adam Abramowicz

Bardzo dziękuję za zaproszenie do tak zacnego grona. Patrzenie na Państwa dzieło pozwala mi później lepiej pracować w Sejmie, bo widze jak ważna jest Polska lokalna. Jak wiele cennych inicjatyw tutaj powstaje. Te dwie publikacje dotyczące polskich wsi, to rzeczy nie do przecenienia. To jest naprawdę piękne dzieło. Działalność stowarzyszenia, Pana prezesa, zarządu oraz przedsiębiorców ziemi radzyńskiej są godne wsparcia i uznania.

DSC_2299

Poseł Krzysztof Głuchowski

Jest to Gala, która wieńczy całoroczny dorobek stowarzyszenia. Serdecznie gratuluję laureatom, a przede wszystkim tego co stowarzyszenie robi i będzie robiło. mamy początek roku, dlatego chciałbym życzyć wszystkim, aby ten rok 2016, spełnił Państwa oczekiwania pokładane we władzy.

DSC_2300

Wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk

Bardzo miło człowiek wspominam pewne chwile, kiedy to wraz z Panem prezesem i innymi osobami będącymi na tej sali zakładaliśmy to stowarzyszenie. chciałbym serdecznie pogratulować wszystkim laureatom za trud, zaangażowanie i poświęcenie w zdobywaniu wiadomości o swoich ukochanych miejscowościach. Bardzo się cieszę, że wśród nagrodzonych jest także Pan wójt, którego dorobek mogliśmy podziwiać oraz nasz przyjaciel Adam Świć. Chciałbym także złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia – zdrowia, szczęścia i szampańskiej zabawy do białego rana.

DSC_2301

I Spotkanie Komitetu Organizacyjnego Marszu Żołnierzy Wyklętych

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Elżbieta Dzikowska odsłoni swoją tabliczkę na Skwerze Podróżników

Skomentuj