Wystawa „Album rodzinny – z domowej szuflady i archiwalnej półki”

W dniu św. Hieronima, patrona archiwistów, tj. 30 września, obchodziliśmy Dzień Archiwisty. Z tej okazji Archiwum Państwowe w Lublinie Oddział w Radzyniu Podlaskim przygotowało wystawę pt. „Album rodzinny – z domowej szuflady i archiwalnej półki”. Inspiracją do jej powstania były zdjęcia i wspomnienia przekazane nam z rodzinnych archiwów. Uzupełnione dokumentami z zasobu radzyńskiego Oddziału przybliżają kilka lokalnych historii. Zapraszamy do zapoznania się z galerią dostępną na stronie Archiwum Państwowego w Lublinie.

30 września – Dzień Archiwisty

,,Album rodzinny – z rodzinnej szuflady i archiwalnej półki”

Prezentowane materiały pochodzą ze zbiorów prywatnych p. Marka Leszczyńskiego, p. Macieja Załuskiego, pp. Barbary i Piotra Kowalików, p. Elżbiety Pietruszki oraz spuścizny p. Tadeusza Mycka, a także zespołów archiwalnych przechowywanych w Archiwum Państwowym w Lublinie Oddział w Radzyniu Podlaskim.

Dzień Archiwisty ustanowiony został decyzją Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych w 2019 r., a jego celem jest przybliżenie zadań i funkcji archiwów i roli archiwistów we współczesnym społeczeństwie. Druga edycja Dnia Archiwisty, podobnie jak w 2019 r., przebiegała pod hasłem ,,Zostań rodzinnym archiwistą” i związana była z projektem Archiwa Rodzinne Niepodległej. W tym roku Dzień Archiwisty był więc okazją do przypomnienia i zwrócenia uwagi na pracę archiwistów, nie tylko tych, którzy zawodowo zajmują się opieką nad archiwaliami, ale także tych wszystkich, dla których ważnym jest zachowanie pamiątek przeszłości.

Przypominamy również, że:

…Wszystkich zainteresowanych poradami w zakresie poszukiwania informacji na temat przodków, przechowywania dokumentów i pamiątek rodzinnych zapraszamy do naszego punktu konsultacyjnego. Jesteśmy dostępni dla Państwa od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00. (tel. 83 352-00-70). Zapraszamy!

Joanna Kowalik-Bylicka

„Ambulans zbawienia” – nowy program Huberta Czarnockiego

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Dwie kobiety z COVID-19

Skomentuj