banner

Na sesji Rady Powiatu o stadionie lekkoatletycznym

Na ostatniej  sesji Rady Powiatu pojawił się temat stadionu lekkoatletycznego.

Na terenie Radzynia i całego powiatu brakuje miejsca, gdzie lekkoatleci mogliby się doskonalić, trenować oraz rywalizować ze sobą. Kilkanaście lat temu pojawiły się plany powstania obiektów sportowych, z których zrealizowane zostały dwa: pływalnia i hala widowiskowo-sportowa. Do powstania stadionu lekkoatletycznego nie doszło.

Zastępca przewodniczącego, Adam Świć zadał pytanie staroście Lucjanowi Kotwicy czy myśli o zrealizowaniu tej planowanej inwestycji i w jakiej perspektywie czasowej.

Jeśli chodzi o inwestycje sportowe to właściwie poza środkami z Totalizatora Sportowego nie ma żadnych pieniędzy, tam można uzyskać 30% dofinansowania do tego typu inwestycji – odpowiedział starosta.

Miejsce to zostało zakupione i dotychczas zagospodarowane tylko trawnikiem, jednak jego pewna część będzie zajęta przez warsztaty szkolne, które będą budowane przy ZSP. Obszar na stadion to dobra lokalizacja, spełniająca wymogi na wybudowanie go. Dlatego też nie wolno zmarnować takiego miejsca, o jakim pan wiceprzewodniczący mówił. Do pomysłu na budowę stadionu ma dojść, gdy zakończy się proces inwestycyjny w odniesieniu do warsztatów szkolnych – odpowiedział starosta.

W dyskusję włączył się Andrzej Olko, który powiedział: Niektórzy radni powinni pamiętać, że jeżeli chodzi o stadion, miał być to jeden kompleks – hala widowiskowo-sportowa, pływalnia i stadion lekkoatletyczny. Była to wizja ówczesnego wicestarosty Andrzeja Tetlaka, a koszty z tym związane miały wynosić ponad 40 milionów złotych. Niestety, jako powiat nie mieliśmy szansy uzyskania takiej sumy, dlatego też projekt został podzielony na dwa etapy: halę widowiskowo sportowa, pływalnia, natomiast stadion został wykreślony z planów.

Patrząc na podział środków budżetu Unii Europejskiej to jestem przekonany, że tego stadionu nigdy nie wybudujemy – podsumował radny.

Adam Świć powiedział na koniec, że zdaje sobie z tego sprawę iż od razu tego nie zrobimy, lecz intencją jego pytania był powrót do zagadnienia i upewnienie się czy pamiętamy, że taki projekt istniał. Stadion jest powiatowi radzyńskiemu potrzebny, bo bez niego nie ma możliwości trenować lekkoatletyki. W powiecie nie ma żadnego stadionu z bieżnią, przez co nie mogą się tu odbywać zawody, jak również rozwijać talenty, których nie brakuje.

Informacja o braku możliwości finansowania budowy obiektów lekkoatletycznych, jaką przekazał starosta Kotwica, została jednak szybko zweryfikowana przez jednego z internautów, który poinformował radnego Adam Świcia, że kilka dni wcześniej Minister Sportu i Turystyki zatwierdził Program rozwoju infrastruktury lekkoatletycznej na rok 2017. Zamierzeniem resortu jest takie skoordynowanie procesów inwestycyjnych w samorządach, aby na terenie każdej gminy był przynajmniej 1 obiekt lekkoatletyczny, natomiast na terenie powiatu przynajmniej 1 certyfikowany obiekt lekkoatletyczny (w siedzibie powiatu bądź w wiodącym ośrodku lekkoatletycznym zlokalizowanym poza siedzibą powiatu). Nabór wniosków przewidziany został w dniach od 3 do 28 kwietnia 2017 r.

 Warto zajrzeć tutaj.

Uzasadnienia nagród w konkursie „Promujemy najlepszych” – RaSIL

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Kwalifikacja wojskowa 2017, czyli rocznik ’98, baczność!

Skomentuj