banner

Zasadnicza służba wojskowa wraca?

O kogo może upomnieć się armia?

Zasadnicza służba wojskowa i jej powrót to kwestia która pojawia się co jakiś czas. Trwają dyskusje o zasadności przywrócenia przymusowego poboru. Niektóre portale internetowe straszą ,że obowiązkowy pobór wróci od 2018 roku.O kogo tak naprawdę może upomnieć się wojsko?

Zgodnie z przepisami wojsko może się upomnieć o każdego z nas. Jeśli znajdziemy w skrzynce pismo z WKZ (wydziału zarządzania kryzysowego )oznacza to, że jesteśmy armii potrzebni i wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie przydzielenia nas do wykonywania zadań.

Lista zawodów, które w razie wybuchu wojny lub klęski żywiołowej mogą otrzymać wezwanie z WKU obejmuje np.: fryzjerów, pielęgniarki, lekarzy, kierowców czy osoby posiadające samochody ciężarowe lub terenowe. Kartę mobilizacyjną możemy otrzymać w wypadku wezwania na obowiązkowe ćwiczenia. W pierwszej kolejności wzywa się na nie żołnierzy rezerwy, mieszkających na stałe w Polsce i zdrowych.

Jeśli mamy tylko książeczkę wojskową z kategorią A,  to nie zostaniemy wezwani na te ćwiczenia już w pierwszej kolejności.Prawnie oczywiście istnieje możliwość powołania każdego obywatela polskiego do armii, to jednak ćwiczenia obejmują w pierwszej kolejności rezerwistów. Na wezwanie WKU musi stawić się każdy zawiadomiony. Zostaje następnie przebadany przez lekarza komisji i otrzymuje książeczkę wojskową z wbitą kategorią A  – zdolny do służby.

Wtedy też możemy zadeklarować chęć udziału w ćwiczeniach wojskowych. Zasadnicza służba wojskowa nie wróciła.

Komy

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Dzieci wiedzą lepiej

Skomentuj