banner

Dokumenty

Zbliżał się koniec edukacji w ramach przedmiotu wiedza o społeczeństwie, gdy Belfer uznał, iż ostatni dział zamknie w dwojaki sposób. Mianowicie, dał uczniom wybór: sprawdzian, albo curriculum vitae i list motywacyjny. Oczywiście większość zdecydowała się na drugą opcję.

Zresztą zgodnie z oczekiwaniami swego nauczyciela, który uznał, że umiejętność konstruowania tego typu dokumentacji bardziej przyda im się w życiu, niż np. znajomość takich pojęć jak: gospodarka, inflacja, czy bezrobocie.

Pośród sprawdzanych prac nie zabrakło oczywiście – zamierzonych lub nie – humorów. Już na pierwszej, po którą sięgną znalazła się oficjalna prośba: „Uprzejmie proszę o przyjęcie mnie do pracy o charakterze policjanta”. „Bo policjant – pomyślał historyk – to nie zawód, a charakter.” Inną ciekawą i prostą prośbą była taka: „Uprzejmie proszę o przyjęcie mnie do pracy w charakterze kopania rowów w Firmie Kopania Rowów nr 1. […] Zapewniam, że mam odpowiednie kwalifikacje do wykonywania tego zawodu. Umiem pierwszą pomoc.”

Osobne kwestie stanowiły stan cywilny, gdzie niektórzy (nieświadomi) uczniowie pisali: „nie” lub „brak”; umiejętności władania obcymi językami, takie jak „biegła znajomość języka polskiego”; czy wreszcie zainteresowania, gdzie znalazła się także „córka sąsiada Monika”. Jednak całkowitym ewenementem było CV i LM pewnej szkolnej ekscentryczki, których cytaty znajdują się poniżej.

Z życiorysu:
„Stan cywilny: brak, idę drogą i życiem duchowym
Wykształcenie: N[ie]w[ie]m, ale jakieś napewno
Doświadczenie zawodowe:
Pierwszej pomocy potrafię udzielić (ratuje zwierzęta)
Umiem pływać na głębszej wodzie
Uważam że większe wykształcenie mi nie jest potrzebne
Inne umiejętności:
[…]
Zarządzanie ludźmi

Obsługa komputera: Internet
Potrafie jeździć maluchem i innymi pojazdami

Zainteresowania:
Niestety z przyczyn nie wyjaśnionych nie podam zainteresować”

List motywacyjny:
„Szanowny Panie Sąsiedzie
Uprzejmie proszę o przyjęcie mnie do pracy w charakterze władcy i zarządcy pańskiego domu. O wolnym miejscu pracy dowiedziałam się z za płotu w 03.06.2016 r. Zapewniam ze mam odpowiednie kwalifikacje do wykonywania tego zawodu. Jestem absolwentką Uniwersytetu PWPA, który ukończyłam z wynikiem bardzo, bardzo, bardzo, ale to bardzo dobrym.
Moje zainteresowania są strasznie zmienne w obecnym czasie interesuje mnie jazda na rowerze na przykład. Byłam na kursie pierwszej pomocy, gdzie wykonywałam zadania związane z tym jak się zachować w różnych sytuacji, myślę, ze nabyte doświadczenia umożliwią mi bardzo dobre i zaangażowane wykonywanie obowiązków.”

Pozamykane zeszyciki, pozamykane książeczki – z cytatów radzyńskich belfrów

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Kiedy ogłaszają promocję

Skomentuj