banner

Pink Floyd na obrazie

Są w życiu takie zachcianki, których realizację trzeba odłożyć w czasie. Kluczowym determinantem realizacji zachcianki są zazwyczaj fundusze.

Ja od wczesnej młodości miałem zachciankę, aby na mojej ścianie zwisła „złota piątka” z Pink Floyd – czyli: Syd Barett, Roger Waters, David Gilmour, Rick Wright oraz Nick Mason. Fundusze się znalazły, pojawiły się sprzyjające okoliczności i tak mrzonka stała się rzeczywistością !!!!

To był jakiś listopadowy wieczór 2011 roku. W lubelskiej Scenie Opium kolega Patryk (dj Patt) grał imprezę z muzyką grunge. Fanem Kurta Cobaina nigdy nie byłem, a moja obecność wynikała bardziej z lojalności wobec kolegi, który potrzebował frekwencji. Zazwyczaj takie wyjścia nie wnosiły nic poza realną szansą na kaca w dniu następnym. Tym razem było jednak inaczej. Wartością dodaną okazał się Piotr Szczur – wówczas student malarstwa na Wydziale Artystycznym UMCS fizjonomią przypominający młodego Billy’ego Gibbonsa z ZZ Top.

Od słowa do słowa…. od piwa do piwa i okazało się, że moja floydowska zachcianka ma szansę na realizację. Piotrek głęboko osadzony w malarstwie hiperrealistycznym podjął wyzwanie, a mi pozostało jedynie czekać na efekty – 5 obrazów, a na każdym z nich 1/5 Pink Floyd.

Efekty ujrzały światło dzienne kilka miesięcy później – w połowie lipca 2012 roku. Wow !!!!! Właśnie o to chodziło.  W centrum David Gilmour – po jego lewicy: Roger Waters i Syd Barett, po jego prawicy: Rick Wright i Nick Mason. Realni jak na fotografii, ale jednak na obrazie. Wyznawca tezy o wyższości muzycznej Watersa nad Gilmourem uzna pewnie, że to właśnie basista zespołu winien zająć centralne miejsce, ale w tym przypadku czynnikiem decydującym była estetyka bo jak tu ujął mój kuzyn Mateusz: „Waters był w środku, ale dzieci bały się wchodzić do pokoju” 🙂

Piotr Szczur namalował mi jeszcze inny obraz, na którym uwieczniona została muza Andy’ego Warhola – boska Nico. Ale o tym za czas jakiś.

O malarstwie Piotra Szczura i o nim samym dowiecie się tutaj: https://piotrszczur.carbonmade.com/

Niedoszła żona

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Czy zbankrutujemy jak Grecja?

Skomentuj