banner

Styl życia rencisty

W jednym z odcinków „Czterdziestolatka” w klasie córki tytułowego bohatera toczy się rozmowa nauczyciela z uczniami o ich przyszłych zawodach. 

Poirytowany belfer czyta wypełnione przez uczniów ankiety (wypełniało się je w 8 klasie podstawówki): Większość chłopców chce być szatniarzami, kelnerami, recepcjonistami, taksówkarzami, windziarzami w hotelu „Forum”. A Włodarski pisze, że chce być rencistą.

Uczeń tłumaczy:

Do wyboru życia rencisty skłoniła mnie analiza, spotykanych w życiu postaw i występujących systemów wartości. Można z grubsza powiedzieć, że mamy tu do czynienia z dwoma postawami:

Postawą rywalizacji, czyli tzw. compatitive way of life i postawą impulsywną, polegającą na pełnym przeżywaniu życia. Tą drugą postawę reprezentują hipisi i renciści.

Rencista ma czas zastanowić się nad sobą, nawiązać kontakt z przyrodą. Jest wolny od pogoni za karierą. 

Poza tym, w mojej rodzinie wszyscy są rencistami i mnie się to bardzo podoba. Chodzimy sobie na spacery, czytamy książki, słuchamy płyt.

To jest pomysł – mówi do siebie nauczyciel.

Jakub Hapka

Na portalu od jesieni 2012 r. Najpierw jako felietonista, od maja 2015 redaktor naczelny. Absolwent polonistyki UMCS. Fan futbolu.

Eksperci o kadencji Brzęczka

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

DEN

Skomentuj