banner

Tak jak dawniej

– O co im chodzi? – Chcą, żeby było tak, jak dawniej. – Tak jak dawniej? Świat z mężczyznami. – To chyba logiczne. – Typowo męski punkt widzenia. Tą wymianę zdań podczas wizyty Maksia i Alberta u Jej Ekscelencji przypomniałem sobie, zastanawiając się nie tylko nad radzyńską, ale ogólnopolską przypadłością. Może zaletą – jesteśmy sentymentalni.

Umieszczane przez Twoich znajomych w mediach społecznościowych magnetofonowa kaseta z niezbędnym ołówkiem (kto pamięta niezbędny kawałek papieru i gdzie się go wciskało?), setki zdjęć z cyklu „Powróćmy jak za dawnych lat”.

W pierwszym lepszym sklepie – napoje z etykietką „Smaki dzieciństwa” czy „kiełbasa jak za Gierka”, „lody jak dawniej”.

Tysiące rozmów w zabieganych tygodniach rozpoczynających się do zagajenia; „A pamiętasz…” „A kiedyś…”, „Dwadzieścia lat temu…” i reakcje przystających na długie kwadranse znajomych, kolegów ze szkolnej ławy, którzy czasem dają się porwać wirom wspomnień, a czasem  odpowiadają jak kolega z wojska we „Wniebowziętych”:

Facebook przypomina Twoje zdania sprzed x lat, ręką ścierasz kurz, zalegający na albumach ze zdjęciami, patrzysz na niewywołane negatywy, przypominasz sobie dawne, czasem banalne historie, powracają do Ciebie w snach, nawiedzają Cię w nich starzy znajomi.

Śniłem kiedyś, że oglądam mecz Niemców tuż po połączeniu RFN z NRD, charakterystyczne stroje i senny rajd Andreasa Brehme.

Tak, cukier był słodszy, kiełbasa to była kiełbasa, mleko od chłopa to było mleko. Czas tak nie pędził. Dzień jak rok.

I tak w myślach zatrzymujemy czas, we wspomnieniach zostajemy tacy, jakimi chcemy się postrzegać. Nic nie strzyka, jesteś jak młody bóg (jak ostatnio poprawił to powiedzonko w świetnej sztuce Teatru Telewizji Piłsudski: jak bóg w sile wieku), a po wieczorach z kolegami, gdy wracacie do przeszłości, nie boli głowa.

Jakub Hapka

Na portalu od jesieni 2012 r. Najpierw jako felietonista, od maja 2015 redaktor naczelny. Absolwent polonistyki UMCS. Fan futbolu.

Islam, czyli czy Pan Bóg kłamie?

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Niezbędne

Skomentuj