banner

Z wizytą w Kałkowie

W dzisiejszym felietonie zdam państwu relację z XXI Pielgrzymki Narodowych Sił Zbrojnych do Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Kałkowie-Godowie.

Jak co roku już od ponad dwóch dekad ta niewielka miejscowość leżąca nieopodal Starachowic w woj. świętokrzyskim staje się szczególnym miejscem spotkań dla weteranów podziemia niepodległościowego oraz współczesnych kontynuatorów ich walki ze środowisk narodowych i patriotycznych. Z roku na rok to wydarzenie przyciąga coraz większą ilość uczestników. W czasie trwania pielgrzymki młodzi ludzie mają okazję spotkać się i porozmawiać z ostatnimi już żyjącymi kombatantami, których młodość przypadła na okres obu następujących po sobie okupacji.

Dla działaczy i sympatyków podziemia niepodległościowego cały ten region ma szczególne znaczenie, ponieważ na tych terenach rozgrywały się walki narodowowyzwoleńcze zarówno z udziałem tych ostatnich żyjących, których jeszcze mamy okazję poznać, oraz pokoleń z epoki zrywów niepodległościowych w XXI wieku. W końcu też to właśnie tutaj została utworzona legendarna już Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych.

W czasie pielgrzymki miała okazję zadebiutować delegacja narodowców z naszego miasta. Dzisiejszy dzień wielu z nas zapamięta na długo, bowiem cały kompleks wokół Sanktuarium w Kałkowie obfituje w wiele atrakcji, a także jest dobrym miejscem dla głębokiego poczucia dumy narodowej. Oprócz pięknie zdobionego kościoła najbardziej charakterystycznym obiektem na terenie całego sanktuarium jest ponad 30-metrowa wieża nazywana Golgotą Wschodu. W jej wnętrzu znajduje się wiele tablic oraz całych pomieszczeń poświęconych bolesnym epizodom z historii naszego narodu. Najwięcej poświęcono tematyce z okresu II wojny światowej, powiązanej z męczeństwem Polaków na Wschodzie, takim jak Katyń, Kozielsk czy Ostaszków. We wnętrzu Golgoty znajduje się również wiele wystaw obrazujących trudne lata PRL-u.

Poza tymi dwoma obiektami na terenie kompleksu warto również zwiedzić mini-zoo, w którym można podziwiać m.in. egzotyczne ptaki, lamy, daniele i owce. Po kilkugodzinnej podróży można też zjeść obiad w lokalnej stołówce, a po skończonym posiłku zwiedzić pobliskie muzeum. Ważnymi monumentami, na które należy zwrócić uwagę, są pomniki Jezusa Chrystusa Króla oraz prezydenckiego tupolewa.

Już dzisiaj mogę oznajmić, że w przyszłym roku będziemy organizować wspólny wyjazd do tego wspaniałego miejsca. W ciągu najbliższych dni na portalu pojawi się pełna fotorelacji z całej pielgrzymki.

Zdjęcia wykonał: Marcin Budzyński

Znikające zielone punkty

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

NIE MAZOWSZE, NIE SYCYLIA, LECZ PODLASIE – OCZYWIŚCIE

Skomentuj