Zagubienie

W ramach uspokajania rozgadanych uczniów, Belfer zaprosił kilkoro z nich do mapy. Jako, że akurat omawiali rozbicie dzielnicowe, więc zapowiadała się makabryczna uczta, dla takiego miłośnika map, jakim był ów historyk.

Tym większą, złośliwą satysfakcję sprawiał mu widok skręcających się w różnych pozach i wytężających wzrok ofiar polecenia: „Wskaż dzielnice poszczególnych synów Bolesława Krzywoustego”. Oczywiście zdarzyło się parę osób, które chciały jakoś dopomóc torturowanym i ulżyć im męki, lecz historyk niemiłosiernie zabraniał im tego, z ironią upominając: „No dajcie się im pogrąż… wykazać.”

Kiedy już czara karzącego gniewu została wylana, a sabotażyści porządku lekcyjnego przykładnie ukarani, chcąc im ukazać skalę poniżenia i pozwolić wykazać się klasowym prymusom, dał tym drugim głos. Oni zaś, jak Belfer się spodziewał, uświadomili swym poszkodowanym koleżankom i kolegom, iż polecenie było banalnie proste, bowiem w legendzie wypisano wszystkich beneficjentów testamentu/statutu Bolesława Krzywoustego, wraz z oznaczeniem ich dzielnic zaprezentowanych na tejże nieszczęsnej mapie.

Fryzjerzy a sprawa radzyńska

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Na krańcu świata, cz. 39

Skomentuj