15. rocznica konsekracji bazyliki w Licheniu Starym (12 VI 2004)

Największym kościołem w Polsce jest bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym. Dziś mija 15. rocznica jej konsekracji.

Świątynię wzniesiono dla uczczenia objawień maryjnych. W 1813 roku żołnierz Tomasz Kłossowski został ciężko ranny. Zaczął się modlić, prosząc o wstawiennictwo Matkę Boską. Nieoczekiwanie objawiła mu się i zapowiedziała, że przeżyje. Poprosiła, by odnalazł jej wizerunek, na którym wyglądałaby tak samo, jak w momencie, gdy ją widzi, a potem umieścił ten wizerunek w miejscu publicznym. Kłossowski przeżył. Przez wiele lat pracował jako kowal. Poszukiwanie odpowiedniego wizerunku było bezskuteczne przez 23 lata. W roku 1836 Kłossowski, wracając z pielgrzymki do Częstochowy, zobaczył we wsi Lgota grupę pielgrzymów modlących się pod wizerunkiem Maryi umieszczonym w kapliczce. Okazało się, że Matka Boska wyglądała na tym obrazie dokładnie tak samo jak podczas objawienia. Za zgodą właściciela kapliczki Kłossowski zabrał obraz ze sobą. Umieścił go na drzewie w lesie w Grąblinie, odległym 2 kilometry od Lichenia Starego.

Kilka lat później Kłossowski zmarł. W latach 1850-1852 miały miejsce nowe objawienia. Tym razem doświadczył ich pasterz Mikołaj Sikatka. Matka Boska nakazała mu przekazać swój apel o nawracanie się i o modlitwę, szczególnie modlitwę różańcową. Podczas jednego z objawień wspomniała też o opiece, jaką otacza Polskę, co spowodowało, że powtarzający jej słowa Mikołaj Sikatka był represjonowany przez ówczesne zaborcze rosyjskie władze.

Jesienią 1852 roku obraz przeniesiono do kaplicy w kościele p.w. św. Doroty w Licheniu Starym. Znajdował się przez około półtora stulecia. W latach 90. XX wieku opiekujący się nim ojcowie mariani, a zwłaszcza ksiądz Eugeniusz Makulski, postanowili wznieść nowy kościół. Budowa trwała 10 lat (1994-2004). 11 VI 2004 zwołano specjalną konferencję Episkopatu związaną z ukończeniem budowy, a dzień później – 12 VI 2004 kościół został konsekrowany. Dziś mija rocznica tego wydarzenia.

Rok po konsekracji licheński kościół zyskał status bazyliki (specjalny tytuł nadawany niektórym kościołom), a w roku 2006 przeniesiono do niego wizerunek Matki Boskiej.

Bazylika w Licheniu jest największym kościołem w Polsce. Monumentalna pięcionawowa bazylika z centralną kopułą zbudowana została na planie krzyża. Składa się z części głównej, dzwonnicy, wieży oraz 3 portyków. Powstała według projektu mgr inż. Barbary Bieleckiej. Głównymi konstruktorami byli mgr inż. Ryszard Wojdak (obecnie dr inż.) i mgr inż. Marek Kin.

Pomimo tego, że bazylika istnieje dopiero 15 lat, zdążyła się już stać jednym z ważniejszych sanktuariów maryjnych w Polsce.

Szczepan Korulczyk

ur. 1986, historyk z wykształcenia, absolwent UMCS w Lublinie

40-godzinne nabożeństwo i odpusty w parafii Trójcy Św. w Radzyniu – zapowiedź

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

„Piknik astronomiczny” w Przegalinach Dużych

Skomentuj