banner

50. rocznica śmierci Grażyny Bacewicz (17 I 1969)

Dziś mija okrągła, 50. rocznica śmierci Grażyny Bacewicz, cenionej polskiej kompozytorki i skrzypaczki.

Grażyna Bacewicz urodziła się 5 II 1909 roku w Łodzi w polsko-litewskiej rodzinie mającej tradycje muzyczne. Rodzinę Bacewiczów vel Bacevičiusów łączyło zamiłowanie do muzyki (ojciec i bracia Grażyny Bacewicz byli kompozytorami), różnił natomiast pogląd na temat swej tożsamości narodowej, ojciec i część rodzeństwa uważali się za Litwinów, używali litewskiej formy nazwiska i litewskich form imion, część rodziny zaś, w tym Grażyna, uważała się za Polaków i używała polskich form.

Grażyna Bacewicz studia muzyczne odbyła w konserwatorium (wyższa szkoła muzyczna) w Warszawie pod kierunkiem Kazimierza Sikorskiego, Józefa Jarzębskiego i Józefa Turczyńskiego.

Jako skrzypaczka występowała wielokrotnie w Polsce i innych krajach. Światowe uznanie zdobyła jednak przede wszystkim jako kompozytorka, głównie (choć nie tylko) utworów przeznaczonych do grania na instrumentach smyczkowych. Skomponowała między innymi 7 koncertów skrzypcowych, 7 kwartetów smyczkowych, utwory orkiestrowe, drobne utwory skrzypcowe i fortepianowe, operę radiową Przygoda króla Artura, muzykę do baletów Z chłopa król i Pożądanie.

Była laureatką wielu nagród muzycznych, m.in. Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego w Liege w Belgii. W 1951 r. otrzymała w tym konkursie I nagrodę za IV Kwartet smyczkowy, w 1956 roku – II nagrodę za V Kwartet smyczkowy.

Z czasem sama stała się jurorką wielu konkursów muzycznych, chociażby Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, gdzie była przewodniczącą komisji.

Większość jej utworów zalicza się do nurtu nazywanego neoklasycyzmem, nawiązującego do muzyki poważnej sprzed XIX wieku i romantyzmu.

Grażyna Bacewicz była też nauczycielem akademickim. W konserwatorium w Łodzi prowadziła klasę skrzypiec. Od 1966 roku była wykładowczynią w Policealnej Warszawskiej Szkole Muzycznej.

Zmarła 17 I 1969 roku w Warszawie.

Szczepan Korulczyk

ur. 1986, historyk z wykształcenia, absolwent UMCS w Lublinie

100. rocznica powołania rządu Ignacego Paderewskiego (16 I 1919)

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Święty Wincenty z Saragossy

Skomentuj