Kaplica w Walinnie

Dziś jest Uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej. Pod takim wezwaniem jest zabytkowa, drewniana kaplica w Walinnie w powiecie radzyńskim.

Walinna jest wsią w gminie Komarówka Podlaska. Pierwsza wzmianka na jej temat pochodzi z roku 1549. Należała do starostwa brzeskiego, potem wohyńskiego, potem znowu brzeskiego. Od 1589 roku była częścią ekonomii brzeskiej. Współcześnie znajduje się w powiecie radzyńskim. W strukturach kościelnych należy do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Komarówce Podlaskiej. Parafia obchodzi cztery odpusty – jeden w Uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej właśnie ze względu na kaplicę w Walinnie.

Kaplica p. w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Walinnie wybudowana została w roku 1877, podobno na polecenie właścicieli pobliskiego folwarku. Służyła prześladowanym unitom do tajnych nabożeństw. Dlatego też nazywano ją „unicką”.

Kaplica remontowana była w 1908 r. (dach i wieżyczka), w 1957 r. (wymiana szalunku, pokrycia dachu na dachówkę cementową) oraz w roku 2015 (gruntowny remont). Daty remontów zostały zapisane nad wejściem. Zasługę w załatwieniu spraw związanych z ostatnim remontem miał radny Janusz Siwiński.

Kaplica znajduje się w środku wsi, po zachodniej stronie drogi. Jest to obiekt drewniany, choć podmurowany, o konstrukcji zrębowej, oszalowany, z malutkim tarasem przed wejściem. Frontem kaplica jest zwrócona na wschód. Ma sygnaturkę (wieżyczkę) zwieńczoną krzyżem. W środku kaplicy znajduje się zabytkowy krzyż procesyjny z XIX wieku.

W pobliżu kaplicy przy okazji drugiego remontu w 1957 roku ustawiono dwa krzyże – drewniany i metalowy. Pierwszy z nich rozpadł się ze starości. Drugi cały czas stoi.

Zdjęcia: Justyna Kurowska

Szczepan Korulczyk

ur. 1986, historyk z wykształcenia, absolwent UMCS w Lublinie

Parafia w Ostrówku-Kolonii

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

300. rocznica synodu zamojskiego z 1720 roku

Skomentuj