banner

Ku wolności wyswobodził nas Chrystus

Obchody 100-lecia Niepodległości Polski w naszym mieście rozpoczęto od uroczystej Mszy św. w Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Mocne kazanie ukazujące troskę o współczesny stan ducha narodu wygłosił ks. Michał Gosk.

Uroczysta Msza św. zgromadziła w sanktuarium tłumy wiernych, liczne poczty sztandarowe, a także grupę strażaków z Branicy, którzy wyróżniali się z tłumu dzięki nienagannemu szykowi i zabytkowym mundurom pamiętającym rok 1918.

Mszę św. poprzedziła niespodzianka w postaci występu artystycznego scholi dziecięcej pod kierunkiem ks. Grzegorza Suwały. Następnie wójt Wiesław Mazurek uroczyście przywitał wszystkich i poprosił kapłanów o odprawienie Mszy, którą koncelebrowali proboszczowie wszystkich radzyńskich parafii – ks. prałat Roman Wiszniewski, ks. kanonik Krzysztof Pawelec i ks. kanonik Henryk Och, księża rezydenci – Henryk Hołoweńko i Henryk Prządka – oraz ks. Michał Gosk.

On właśnie wygłosił kazanie, w którym nie unikał trudnych tematów. Podkreślał m.in., że Niepodległość ma barwy biało-czerwone, a nie tęczowe. Występował także przeciw takiej wizji państwa, w której liczba głosów  ma znaczyć więcej od wartości, tradycji przekazanej nam przez przodków i wiary w Boga. Przypomniał, że katolikom przyświeca hasło-cytat z listu św. Pawła do Galatan: „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus”. Podkreślił także, że patriotyzm możemy kultywować współcześnie niezależnie od życiowych okoliczności, takich jak np. konieczność emigracji, poczynając od troski o piękno ojczystego języka.

Zapraszamy do wysłuchania całego kazania.

Po zakończonej Mszy św. uroczystości przeniosły się na ulice miasta. Zapraszamy do obejrzenie fotorelacji.

Z sanktuarium MBNP

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

20. rocznica wprowadzenia ślubów konkordatowych (15 XI 1998)

Skomentuj