banner

Piękni Jego Światłem, czyli Wieczór Świętych

31 października, w wigilię Wszystkich Świętych, w kościele Św. Trójcy odbył się Wieczór Świętych. Uroczystość rozpoczęto od Mszy św, w czasie której kazanie wygłosił ks. Tomasz Kostecki. Ważnym punktem uroczystości była procesja z relikwiami św Jana Pawła II, bł, ks. Jerzego Popiełuszki i bł. Męczenników Podlaskich. Tego wieczoru nie mogło zabraknąć wspólnego śpiewu i pomysłowych strojów najmłodszych parafian, którzy wcielili się w postacie świętych.

Zgromadzonych wiernych powitał proboszcz parafii św. Trójcy, ks. kanonik Krzysztof Pawelec, który wyjaśniał ideę tego modlitewnego spotkania. – Patrzymy na Kościół Triumfujący, na Kościół zbawionych, błogosławionych, tych, którzy po ziemskim życiu, żyjąc tak jak my, osiągnęli wieczne szczęście w Niebie – mówił ksiądz proboszcz.

Widocznym znakiem tego przesłania były postacie świętych, które można było tego wieczora dostrzec w kościele. To mali parafianie przebrali się za postacie z Pisma Świętego i historii Kościoła, takie jak Maryja z Dzieciątkiem, św. Józef czy św. Faustyna Kowalska.

Ks. Tomasz Kostecki w ciekawym kazaniu zagłębił się w rozważania na temat tego, czym jest Kościół. Odnosząc się do własnego doświadczenia z pracy katechety pokazywał, jak współczesnej młodzieży, a także nam wszystkim, łatwo przychodzi tworzenie fałszywego obrazu „boga”, który ma być skrojony na ludzką miarę. Tymczasem Jezus Chrystus stawia wymagania. Aby być dobrym katolikiem, nie wystarczy już tylko przestrzegać X Przykazań. Prawdziwą drogę do świętości ukazuje dopiero 8 Błogosławieństw.

Homilię kapłan zakończył bardzo osobistym apelem z prośbą o modlitwę w intencji chorej bratanicy. Zapraszamy do wysłuchania całego kazania.

W kolejną część uroczystości po zakończeniu Mszy wprowadził wiernych ks. Arkadiusz Markowski. – Chcemy jako chrześcijanie pokazać, że dla nas ważne jest życie, które jest święte. Pomimo tego, że żyjemy w takim a nie innym świecie, nie chcemy przyzwyczajać się do cywilizacji śmierci, ale chcemy żyć nowym życiem, do którego każdy z nas jest powołany w wolności Dzieci Bożych – mówił ks. Markowski.

Następnie pomodlono się wspólnie Litanią do Wszystkich Świętych. Ważną rolę w uroczystości pełniła schola młodzieżowa pod kierownictwem Piotra Skowrona, która śpiewem i ciekawymi aranżacjami pieśni religijnych zachęcała wiernych do wspólnego przeżywania tego wydarzenia.

Wyjątkowo uroczystym punktem Wieczora Świętych była procesja z relikwiami – krwią św. Jana Pawła II, kośćmi bł. ks. Jerzego Popiełuszki i kośćmi bł. Męczenników z Pratulina. Ks. Kostecki ponownie zabrał głos, wskazując na główne lekcje, jakich udzielają nam te postacie. Przesłanie Papieża Polaka to przede wszystkim podkreślenie świętości życia i wezwanie do budowania cywilizacji na niej opartej. Temu przeciwstawia się świat. Bł. ks. Popiełuszko świadectwem swojej męczeńskiej śmierci wskazuje, zgodnie z tym, co mówił za życia, że zło należy dobrem zwyciężać. Z kolei Męczennicy Podlascy pokazują na wartość Kościoła i wiary, która dla katolika musi czasem oznaczać męczeństwo. Kapłan przypomniał wiernym, że do podobnych sytuacji wciąż dochodzi we współczesnych czasach, wskazując na spopularyzowane przez internet świadectwo Koptów, którzy zostali zamordowani, nie chcąc wyrzec się Chrystusa.

Tego wieczoru modlono się wspólnie także koronką do Miłosierdzia Bożego. Nie zabrakło jednak momentów zabawnych, a zarazem o głębokiej treści. Ks. Kostecki zaprosił w pewnym momencie do wzięcia udziału w ciekawej wersji znaku pokoju, w której każdy miał za zadanie obdarzyć swoich sąsiadów płynącym z serca komplementem: „Jesteś piękny, jesteś piękna”. Zachęcił także wiernych do większego zaangażowania w śpiew przy pieśni „Jesteśmy piękni Twoim pięknem Panie”. Najpierw śpiewali wszyscy, potem nastąpił podział. Swoje pole do popisu miały najpierw panie, a następnie panowie. Nie zapomniano także o najmłodszych. Wszyscy mali święci zostali obdarowani upominkami, a za trzy najciekawsze kreacje przewidziano większe nagrody.

Wspomnienie o dziekanie radzyńskim, ks. kan. Janie Czapskim

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Kaplica Św. Anny będzie odnowiona – zapowiada ks. Pawelec

Skomentuj