banner

Z modlitwą i śpiewem na ustach, dzień VIII

Ósmy dzień Pielgrzymki na Jasną Górę za nami. Pątniczka Małgosia śle nam kolejne wieści ze szlaku. Dziś dowiemy się m.in., dlaczego nasza radzyńska grupa zasługuje na miano najbardziej rozśpiewanej!

Pobudka o godz. 4.30. Msza św. na polu namiotowym o godz. 6.00. Do Eustachowa (30 km) wyszliśmy bezpośrednio po Eucharystii jako pierwsza grupa w kolumnie bialskiej, a doszliśmy jako ostatnia. Spełniły się słowa: pierwsi będą ostatnimi:). Czarne chmury, alerty pogodowe zapowiadają burze i ulewy. Tymczasem tylko raz na pielgrzymim szlaku – w Puławach- słabo pokropił deszcz. Dzisiaj przechodziliśmy m.in. przez Strawczyn- miejsce urodzenia Stefana Żeromskiego, Kostomłoty i Chełmce, z którymi związany był Henryk Sienkiewicz.

Tematem porannych rozważań, poprzedzonych modlitwą i śpiewem Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Największej Marii Panny, było prześladowanie Szczepana. Ks. Arek zwrócił uwagę na okoliczności śmierci Szczepana, które są bardzo podobne do okoliczności śmierci Jezusa.  – Zastanówmy się – powiedział – a jak ja zachowuję się wobec osób, które mnie nękają i prześladują? Kocham ich czy raczej nienawidzę?

Istotę daru pobożności przedstawił ks. Łukasz. Stwierdził m.in., że dar ten daje zdolność człowiekowi do traktowania Boga jako ojca. Omówił dwa wymiary tego daru: wdzięczność i uwielbienie oraz relacja z Bogiem która uzdalnia do budowania relacji z drugim człowiekiem. Przed południem odmówiliśmy także Drogę Krzyżową. W przerwie obiadowej uwielbiliśmy Boga przez śpiew i taniec. Po południu odmówiliśmy modlitwę Anioł Pański, Różaniec, Koronkę, Nowennę (modlitwą za ojczyznę ks. P. Skargi, Z nauczania Prymasa Tysiąclecia -ateizacja, modlitwa i Ojcze nasz.., Pozdrowienie Anielskie oraz pieśń Maryjna). Każdy dzień kończymy Apelem Jasnogórskim.

Modlitwy były przeplatane śpiewem pieśni, piosenek i pioseneczek. Były nawet „Zielone oczy”:) Jesteśmy najbardziej rozśpiewaną grupą na całej Pielgrzymce:). To zasługa licznej, kilkunastoosobowej grupy muzycznej. Szef naszej służby muzycznej -brat Piotrek -jest także szefem wszystkich służb muzycznych posługujących na Pielgrzymce. To oni codziennie przygotowują oprawę Mszy św. Brat Bartek dzielnie gra na gitarze, natomiast O. Arek uczy nas wielbić Boga przez taniec. Również z naszej grupy pochodzi „prawa ręka ” ks. Kierownika – siostra Marta. Czuwa ona nad sprawna organizacją Pielgrzymki. Dziękujemy!

Dar pobożności

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Mowa Piotra u Korneliusza

Skomentuj