Zamknij

Sesja Rady Powiatu

13:44, 15.10.2021 J.K Aktualizacja: 13:46, 15.10.2021
Skomentuj

5 X 2021 r. odbyła się trzydziesta ósma sesja Rady Powiatu Radzyńskiego. Wzięło w niej udział 18 radnych.

Na początku sesji radna Maria Szajda-Cupryn poprosiła o zdjęcie z porządku obrad pierwotnej wersji uchwały w sprawie skargi na Powiatowy Urząd Pracy i zastąpieniem jej nową wersją uchwały, lepiej dopracowaną pod względem prawnym. Przewodniczący Robert Mazurek wyjaśnił, iż zmiana wiąże się z uszczegółowieniem uzasadnienia uchwały. Poprawka radnej została przyjęta jednogłośnie.

Kolejnym punktem było sprawozdanie starosty Szczepana Niebrzegowskiego. Zaczął on swoje sprawozdanie od informacji, iż w okresie międzysesyjnym odbyło się wiele imprez kulturalnych, których powiat był współorganizatorem lub którym patronował. Starosta w minionym miesiącu uczestniczył w licznych uroczystościach. Ponadto 9 IX Zarząd Powiatu na wniosek przewodniczącego Rady – Roberta Mazurka – wręczył nagrodę pierwszemu w historii powiatu mistrzowi olimpijskiemu Dariuszowi Kowalukowi. Odbyło się spotkanie starosty z wójtami i burmistrzem Radzynia na temat wzajemnych relacji i wspólnych inwestycjach. Ważnym wątkiem tego spotkania było uregulowanie kwestii odśnieżania. Powiat przygotowuje się na zimę. Wyznaczono już w budżecie powiatu środki na odpowiedni sprzęt – piaskarko-solarkę i pług śnieżny. Jeśli chodzi o inwestycje, powiat podjął działania w zakresie termomodernizacji. Ocieplanie budynku władz powiatu zbliża się do końca. Starosta dodał, że przy okazji poprawiła się estetyka budynku. Kontynuował ten wątek, mówiąc, iż planowane są zmiany w roślinności przed gmachem: stare tuje mają zostać zastąpione nowymi roślinami. Jest już przygotowany projekt. Starosta poinformował o wykonaniu prac termomodernizacyjnych w SOSW. Potem przeszedł do inwestycji drogowych. On sam i pozostali członkowie Zarządu Powiatu sprawdzali osobiście ich stan. Szczepan Niebrzegowski powiedział, że są one realizowane zgodnie z harmonogramem. Największe postępy są w pracach przeprowadzanych w Płudach, Białce, Paszkach Dużych i Paszkach Małych. Trochę wolniej idą prace na odcinku drogi z Marynina do Wohynia. Został zgłoszony do odbioru odcinek w Brzozowicy Dużej. Poza tym są realizowane inwestycje nakładkowe. Wykonana została nakładka w Woli Chomejowej – część bitumiczna. Były też prowadzone prace w Brzozowym Kącie. Ukończono roboty na drodze z Czemiernik do Świerży, a także na drodze prowadzącej do granicy powiatu w kierunku Radcza. Udało się wykonać powierzchnię bitumiczną na drodze z Głównego do Lipniak. Na spotkaniu z wójtami starosta poprosił ich o zgłaszanie pomysłów, by przez okres zimowy móc załatwiać formalności związane z przyszłymi inwestycjami drogowymi, m.in. zgody na rezygnację z kanału technologicznego, co pozwoliłoby zmniejszyć koszty. Wójt gminy Wohyń zgłosił do remontu odcinek drogi w Wólce Zdunkówce. Ponadto nieoficjalnie dotarły do starosty sygnały o potrzebie inwestycji nakładkowej w Żakowoli Poprzecznej w gminie Kąkolewnicy. Wykonana została nawierzchnia tłuczniowa w Rudzie Murowanej. Starosta oczekuje promes na zgłoszone przedsięwzięcia – na remont warsztatów ZSP, na modernizację szpitala, na remont drogi w Ossowej, Żulinkach, Żeliźnie i Kolembrodach.

Starosta odniósł się też do mejla nieobecnego na sali radnego Jakuba Jakubowskiego, który zapytał go o przetarg na ul. Armii Krajowej. Starosta odpowiedział, że przetarg odbył się i działka z budynkiem została sprzedana za 525.200 złotych jedynemu oferentowi, jaki stanął do przetargu. Radny pytał też o działania w sprawie sprzedaży działki w Woli Osowińskiej. Jest to – jak wyjaśnił starosta – nieruchomość gruntowa, położona w Woli Osowińskiej, przy ul. Nowej 30, zabudowana dwoma budynkami magazynowymi i garażowymi oraz portiernią, znajdującymi się w złym stanie, nosząca numer 644/8, o powierzchni 0,68 hektara (68 arów). Przetarg będzie miał formę nieograniczoną. Wadium wyniesie 5% ceny wywoławczej, czyli 8500 złotych, cena ta bowiem wynosi 170 tys. złotych. Władze powiatu zostały poproszone o tę sprzedaż przez dyrekcję Zespołu Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej, gdyż działka jest ZSR niepotrzebna. Dalej starosta odniósł się do kolejnego pytania radnego, który pytał jaki podmiot zgłaszał ofertę pod nazwą „Cudze chwalimy, swego nie znamy”. Starosta odpowiedział, iż podmiotem tym był Radzyński Uniwersytet Trzeciego Wieku. Chodziło o zorganizowanie jednodniowej wycieczki, podczas której zwiedzano dawne rezydencje (pałace i dworki) oraz architekturę sakralną powiatu radzyńskiego. Dofinansowanie wyniosło 650 złotych na transport. Uwagi do tego wniosku dotyczyły kalkulacji kosztów. Radny zapytał jeszcze o to, że w budżecie jest 37 milionów na inwestycje drogowe, a w sprawozdaniu budżetowym jest napisane, że jest 0% wykonania. Radny dopytywał się, czy nie stanowi to zagrożenia dla przebiegu budżetu. Starosta odpowiedział, że inwestycje drogowe mają charakter sezonowy i płatności są w drugiej połowie roku, a poza tym największe i najdroższe inwestycje drogowe są prowadzone w przebiegu dwuletnim, wreszcie płaci się na podstawie faktur wystawianych na podstawie wykonanych już prac.

Po odpowiedziach na mejl Jakuba Jakubowskiego przyszedł czas na pytania radnych obecnych na sali. Radny Tadeusz Sławecki zwrócił uwagę, iż każdy radny ma prawo składać interpelacje, i że nie było dotąd praktykowane odpowiadanie na sesji plenarnej, i to odpowiadanie nieobecnemu. Oprócz tego radny zapytał o wniosek wójta gminy Borki o wyrażenie zgody na wycinkę i usunięcie drzew z działki w Woli Osowińskiej. Starosta odpowiedział, że jego odpowiedź na mejl Jakuba Jakubowskiego nie jest żadnym ewenementem, ów mejl nie był bowiem interpelacją, tylko jakby pytaniem odnoszącym się do informacji starosty, dlatego odniósł się do nich w tym punkcie sesji Rady. Na pytanie o wniosek wójta gminy Borki starosta odpowiedział, że Zarząd wyraził zgodę na wycinkę, gdyż powiat jest właścicielem działki.

Po staroście sprawozdanie ze swej pracy złożył przewodniczący Rady Powiatu – Robert Mazurek. Opowiedział o korespondencji przychodzącej do Rady. Od poprzedniej sesji przysłano cztery pisma. Pierwszym z nich było pismo z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego dotyczące skargi na Powiatowy Urząd Pracy, drugim – uchwała składu orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie z 9 IX pozytywnie opiniująca informację o przebiegu wykonania budżetu. Trzecie pismo złożyli na ręce przewodniczącego Rady dwaj radni, Andrzej Chojnacki i Jakub Jakubowski, którzy pytali o funkcjonowanie radzyńskiego szpitala. Udzielono im pisemnej odpowiedzi. Ostatnim z pism, jakie wpłynęły, była odezwa skierowana do Rady Powiatu przez jednego z mieszkańców. Przewodniczący stwierdził, że nie nadaje się do cytowania i omawiania ze względu na niekulturalny charakter treści, jak też poruszanie spraw nie leżących w kompetencjach Rady Powiatu. Na koniec przewodniczący podał termin następnej sesji.

Przewodniczącemu pytanie zadał radny Tadeusz Sławecki. Zapytał, czy w kontekście apelu ministra rozwoju regionalnego rozważane jest wycofanie się z uchwały w sprawie LGBT, tak jak uczynił to sejmik województwa lubelskiego i czy ktoś w tej sprawie zwracał się do przewodniczącego. Przewodniczący odpowiedział, że Rada Powiatu nie przyjmowała żadnej uchwały w sprawie LGBT i że nie ma w ogóle w powiecie radzyńskim tego tematu.

Kolejnym punktem sesji była ocena wykonania budżetu powiatu za pierwsze półrocze 2021 roku. Głos zabrał starosta, który powiedział, iż radny Jakub Jakubowski w mejlu zadał kilka pytań dotyczących tematu. Przewodniczący miał wątpliwości, wyrażając opinię, iż radni powinni być obecni, by móc osobiście zadawać pytania i słuchać odpowiedzi, ale zgodził się. Głos otrzymał skarbnik powiatu, by móc odpowiedzieć na pytanie o wartość procentową wykonania dochodów w jednym z punktów. Skarbnik stwierdził, że w dokumencie użyte zostało po prostu niefortunne sformułowanie, a jeśli chodzi o meritum, to w odnośnym fragmencie chodziło o zwrot niewykorzystanej dotacji. Drugie pytanie dotyczyło przewozów osobowych, a dokładnie wykonania kwoty na te przewozy. Odpowiadał na nie zastępca starosty. Wyjaśnił, że wszystko jest realizowane zgodnie z planem według umów z wojewodą i gminami powiatu, i że powiat rozlicza się z miesiąc na miesiąc.

Przewodniczący zapytał, czy radni obecni na sali mają jakieś pytania. Wtedy pytanie zadał radny Andrzej Chojnacki, który dostrzegł pewną sprzeczność. Stwierdził mianowicie, że z jednej strony jest podane, że SP ZOZ jest „na plusie”, a z drugiej strony jest wzmianka o zobowiązaniach wymagalnych. Starosta zapowiedział, że odpowiedzi udzieli dyrektor szpitala, którego nie było na sali, ale który obiecał przybycie w razie pojawienia się jakiegoś pytania dotyczącego placówki.

Potem głos zabrał radny Zbigniew Smółko, który stwierdził, iż w dokumencie jest sporo pomyłek, głównie błędnego liczenia procentów. Przewodniczący stwierdził, że przyjmuje to do wiadomości, ale zaznaczył, że kwoty są prawidłowo podane, zaś pomyłki dotyczą tylko procentów.

Po tym zarządzona została 10-minutowa przerwa. W jej trakcie na sesję przybył dyrektor szpitala Robert Lis. Dyrektor odpowiedział na pytanie radnego Andrzeja Chojnackiego. Wyjaśnił, iż są dwie różne rzeczy: bilans zysków i strat oraz rachunek przepływów, które liczone są inaczej. Ten pierwszy dotyczy gotówki, drugi obejmuje też inne rzeczy, które mają swoją wartość. Stąd pochodzi pozorna różnica.

Po wyjaśnieniach dyrektora szpitala przyszedł czas na głosowanie nad uchwałami. Pierwsza uchwała dotyczyła rozpatrzenia skargi na Powiatowy Urząd Pracy, druga – poręczenia kredytów długoterminowych zaciągniętych przez SP ZOZ, trzecia – zmian w uchwale budżetowej, czwarta – zmiany wieloletniej prognozy finansowej. Wszystkie zostały podjęte jednogłośnie.

Potem przyszedł czas na wolne wnioski. Głos ponownie zabrał dyrektor szpitala. Podziękował radnym za uchwałę o poręczeniu kredytów. Zaręczał o stabilności finansowej szpitala. Mówił też o nadciągającej czwartej fali COVID-19. Apelował do mieszkańców powiatu o szczepienie się.

Po dyrektorze głos zabrał radny Tadeusz Sławecki. Odniósł się do apelu dyrektora szpitala, proponując, by Rada Powiatu podjęła uchwałę o takim charakterze, to jest apelu o szczepienie się. Pomysł ten spotkał się z uznaniem przewodniczącego Roberta Mazurka, który zaproponował, by apel uchwalić od razu przez aklamację, co po chwili się wydarzyło. Radni podpisywali się pod apelem Tadeusza Sławeckiego.

W punkcie „Wolne wnioski” głos zabrał też radny Jarosław Ejsmont. Poruszył temat grobu dzieci utraconych. Radny powiedział o pierwszym pochówku, który odbędzie się 17 października. Jak wyjaśnił, poruszył temat na sesji Rady Powiatu, gdyż sprawa dotyczy także szpitala będącego placówką powiatową. Pochwalił radzyński szpital za wdrożenie już stosownych procedur informowania rodziców.

Potem głos zabrał starosta Szczepan Niebrzegowski, który uzupełnił swoje sprawozdanie. Powiedział, że wybrano że został wybrany nowy skład Rady Rynku Pracy. Na jej czele stanął Tomasz Stephan, a jego zastępczynią – Grażyna Pietraszek. Rada ta jest organem konsultacyjnym przy staroście, w skład którego wchodzą związkowcy i przedstawiciele organizacji pracodawców, wybieranym na 5-letnią kadencję. Na koniec starosta zwrócił uwagę, że nie odpowiedziano do końca na pytanie radnego Tadeusza Sławeckiego o wycinanie drzew w gminie Borki, w związku z czym wraca do tego tematu. Głos w celu wyjaśnienie oddał swojemu zastępcy, który powiedział, że wycinka drzew dotyczy działki przy Zespole Placówek Oświatowych w Woli Osowińskiej. Na działce tej znajduje plac zabaw. Sierpniowa burza uszkodziła topolę i dwie robinie. Uszkodzone drzewa, zwłaszcza topola, stwarzały zagrożenie dla osób przebywających na placu, dlatego podjęta została decyzja o ich wycięciu.

Po tym głos zabrał radny Tadeusz Sławecki. Nie odniósł się jednak do sprawy wycinki drzew, tylko wrócił do swojego pytania zadanego przewodniczącemu Robertowi Mazurkowi po jego sprawozdaniu o wycofanie się Rady z uchwały o Samorządowej Karcie Rodziny, którą nazwał "uchwałą przeciw LGBT". Nie usatysfakcjonowała go odpowiedź przewodniczącego, że nie była to uchwała przeciw LGBT. Zwrócił uwagę, że uchwała była poparciem uchwały sejmiku wojewódzkiego, a ta zmieniła się. Radny dopytywał w związku z tym, jak ustosunkować się do zmiany – czy podtrzymać poparcie dla starej wersji uchwały sejmiku czy poprzeć nową wersję. Przewodniczący w odpowiedzi obiecał, że „pochyli się” nad tematem.

Na samym końcu, zamykając sesję, przewodniczący podziękował osobom śledzącym ją przez internet. Okazało się, że za pośrednictwem komputera sesji przysłuchiwało się na żywo 9 osób.

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%