Zamknij

Wielkanocne czytanie

07:00, 25.03.2018 | RadzynInfo
Skomentuj
REKLAMA

W bibliotece Szkoły Podstawowej w Paszkach Dużych odbyło się drugie spotkanie z cyklu czytelniczych spotkań uczniów, rodziców i nauczycieli. Tym razem nosiło tytuł "Wielkanocne czytanie". Swoje wiersze zaprezentowała Pani Mirosława Ziobro z Radzynia Podlaskiego.

Jej utwory to przemyślenia związane z ojcostwem, domem, przemijaniem, codziennymi sytuacjami, a także refleksje o charakterze wspomnieniowym. Pojawiały się motywy religijne, odniesienie do Boga. Autorka kilka swoich wierszy skierowała do młodzieży, mówiąc o problemach tego wieku, o zagrożeniach z nim związanych.

Drugą część spotkania stanowiły opowieści o tradycjach, obyczajach związanych z przeżywaniem Wielkiego Postu i Wielkanocy w Paszkach. Swoimi wspomnieniami dzieliły się mieszkanki wsi - Panie Kazimiera Krzyształowicz i Krystyna Struk. Był to czas wspomnień, przywoływanie dawnych zwyczajów, o których młodzi już dziś nie wiedzą , jak np. zwyczaj odprawiania Drogi Krzyżowej ze stacjami od domu do domu, przyrządzanie "Kapłonu", chodzenie "Cyganów" czy wynoszenie bram z podwórek w połowie Wielkiego Postu.

Obecni na spotkaniu rodzice uczniów także włączali się w ten poranek wspomnień. Z rozczuleniem i tęsknotą za czasem minionym przypominali dzieciom o wiejskich zwyczajach kultywowanych w Paszkach jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu.

Potem prowadząca spotkanie pani Anna Bełczącka przeprowadziła wśród uczniów quiz wiedzy o świętach Wielkanocy, nagrodziła najlepiej orientujących się w tym temacie uczniów słodyczami i rozpoczął się czas czytania tekstów związanych z Wielkanocą. Uczniowie prezentowali fragmenty "Dynastii Miziołków" oraz wiersze znanych polskich poetów.

Na koniec spotkania swoje słowa uznania i wdzięczności wobec przybyłych gości i rodziców wyraził obecny na spotkaniu Dyrektor Szkoły Pan Ireneusz Mroczek. A dopełnieniem "uczty duchowej" była uczta z mazurków i babek wielkanocnych jako przedsmak zbliżających się świąt.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

(RadzynInfo)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%