Zamknij

100. rocznica pierwszych Targów Poznańskich

07:05, 28.05.2021 J.K Aktualizacja: 12:08, 28.05.2021

Dziś mija okrągła, 100. rocznica zorganizowania pierwszych Targów Poznańskich – jednych z najdłużej organizowanych targów w Europie.

Idea cyklicznych imprez wystawienniczych, prezentujących wyroby przemysłowe i osiągnięcia gospodarcze danego kraju, pojawiła się we Francji u schyłku XVIII wieku. Pierwsza tego typu impreza zorganizowana została w Paryżu w 1798 roku. Później we Francji tego typu wystawy zaczęto organizować regularnie. Z czasem pomysł przyjął się także w innych krajach, na przykład w Wielkiej Brytanii, Rosji czy w Niemczech.

Na terenie ziem polskich pierwszą wystawę handlową zorganizowali Niemcy w Poznaniu w 1872 roku dla… uczczenia I rozbioru Polski. Polscy przedsiębiorcy zostali wykluczeni. Polacy po raz pierwszy własną wystawę handlową zorganizowali w roku 1895. Podobne wystawy odbyły się także w 1900 r. oraz 1908 roku. Z kolei Niemcy zorganizowali kolejną wystawę w 1911 roku. Trwała ona aż kilka miesięcy, od maja do września, i podobnie jak ta z 1872 roku miała służyć niemieckiej propagandzie. Zorganizowano ją z dużym rozmachem. W wystawie udział wzięło około 1000 niemieckich przemysłowców i handlowców. Na potrzeby akcji wybudowano w Poznaniu ponad 20 nowych budynków.

Polacy nie chcieli być w tyle i postanowili urządzić własną imprezę na dużą skalę. Pomysł ten zrealizowany został jednak dopiero po dekadzie, już po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

28 V 1921 roku rozpoczęły się I Targi Poznańskie. Trwały do 5 VI. Zorganizowano je z inicjatywy Związku Towarzystw Kupieckich oraz prezydenta Poznania, Jarogniewa Drwęskiego. Do udziału dopuszczone zostały wyłącznie firmy posiadające siedzibę prawną w obrębie obszaru celnego Polski. Istotne było to, iż od tego momentu Targi miały odbywać się cyklicznie.

W 1925 roku Targi Poznańskie stały się imprezą międzynarodową. W 1927 roku targi przystąpiły do Związku Targów Międzynarodowych.

W 1929 roku Targi Poznańskie połączone zostały z Powszechną Wystawą Krajową – wielką wystawą mającą uczcić 10. rocznicę odzyskania niepodległości i zaprezentować światu osiągnięcia odrodzonego państwa polskiego.

Po kilku latach przerwy wywołanych wojną i okupacją Targi Poznańskie zostały wznowione w 1947 roku. Uważa się, iż miały one wpływ na bunt przeciw komunistycznej władzy w Poznaniu w czerwcu 1956 roku, gdyż mieszkańców miasta ośmielała obecność zagranicznych gości.

W 1973 roku podzielono targi na Międzynarodowe Targi Techniczne oraz Międzynarodowe Targi Artykułów Konsumpcyjnych.

W 1990 roku powołano specjalną spółkę Skarbu Państwa organizującą targi. W 2015 roku organizację targów przejęło miasto Poznań.

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%