Zamknij

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało)

07:00, 03.06.2021 J.K Aktualizacja: 12:28, 04.06.2021

Dziś w Kościele obchodzone jest jedno z ważniejszych świąt – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie zwana Bożym Ciałem.

Święto owo ma uczcić Przenajświętszy Sakrament. W Ewangeliach jest wspomniane, że Jezus Chrystus zapowiedział, że da ludziom „chleb żywy”. Oficjalnie uczynił to podczas Ostatniej Wieczerzy, gdy zamienił chleb w Swoje Ciało, a wino w Swoją Krew. Powiedział też apostołom: „To czyńcie na moją pamiątkę”. Odtąd też jednym z ważniejszych obrzędów chrześcijańskich, sprawowanym podczas mszy świętych przez kapłana, jest przemiana opłatka w Ciało Chrystusa, które potem spożywają wierni. Obowiązkiem jest uczynienie tego przynajmniej raz w roku w okresie Wielkanocy. Obowiązkiem jest też spożywanie godne.

Ostatnia Wieczerza i ustanowienie Komunii Świętej wspominane są w Kościele podczas Wielkiego Czwartku, jednakże jest to tylko część Wielkiego Tygodnia, część wspominania całej sekwencji zdarzeń związanych ze zbawczą misją Jezusa Chrystusa, łącznie z Męką Pańską. Tymczasem podczas Bożego Ciała wspomina się tylko ustanowienie Komunii Świętej.

Samo święto powstało stosunkowo późno. Zaczęło się od objawień żyjącej w XIII wieku zakonnicy, św. Juliany z Cornillon (1192-1258). Objawił jej się Chrystus i poprosił o ustanowienie osobnego święta ku czci Eucharystii. Robert, biskup Liege, przychylił się do tej prośby i ustanowił Święto Najświętszego Ciała Chrystusa w swej diecezji. W 1246 roku odbyła się pierwsza procesja eucharystyczna. Jednakże w tym samym roku biskup Robert zmarł, a jego następca uchylił decyzję jako przedwczesną. Niektórzy duchowni mieli zastrzeżenia do nowego święta, a nawet podejrzewali św. Juliannę o herezję. Ostatecznie w 1251 roku święto zostało przywrócone. Co ciekawe, pochodzący z diecezji Liege duchowny, archidiakon Jakub z Troyes, w 1261 r. został papieżem jako Urban IV. Był on zdecydowanym zwolennikiem wprowadzenia nowego święta. W 1264 r. Święto Najświętszego Ciała Chrystusa zostało oficjalnie ustanowione. Decyzję Urbana IV potwierdzali potem w XIV w. późniejsi papieże – Klemens V i Jan XXII, który ostatecznie rozszerzył święto na cały Kościół.

Pierwsza wzmianka o procesji poza diecezją Liege pochodzi z roku 1277, kiedy to taka procesja odbyła się w Kolonii w Niemczech. Z czasem procesje stały się nieodłącznym elementem Bożego Ciała. Powszechne były już w XIV wieku. Wzmianki o nich z tego okresu pochodzą także z Polski. Pierwszy zorganizował je biskup krakowski Nanker.

W 1849 r. ustanowiono Święto Najświętszej Krwi Pana Jezusa. Przypadało ono na pierwszą niedzielę lipca. W 1969 r. to święto zostało zlikwidowane i połączone z Uroczystością Najświętszego Ciała Chrystusa, które od tej pory nosi nazwę Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. W Polsce jest potocznie jest nazywane Bożym Ciałem.

Boże Ciało należy do świąt nakazanych, czyli obligujących wiernych do udziału we mszy. Święto przypada zawsze w dziewiąty czwartek po Wielkanocy. Jest zatem świętem ruchomym. Najwcześniej może wypaść 21 V, najpóźniej – 24 VI. W tym roku przypada 3 VI.

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%