Zamknij

25. rocznica powstania parku krajobrazowego "Dolina Baryczy"

07:05, 03.06.2021 J.K Aktualizacja: 12:32, 04.06.2021

Dziś mija 25. rocznica powstania parku krajobrazowego „Dolina Baryczy” – największego z polskich parków krajobrazowych.

Parki krajobrazowe są jedną z form ochrony przyrody w Polsce. Taki park obejmuje obszar chroniony ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe w celu zachowania i popularyzacji tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju. Jest to niższy stopień ochrony niż park narodowy. W przeciwieństwie do tych ostatnich dopuszcza się w nich działalność gospodarczą, rolniczą czy rybacką, byle nie zagrażała ona chronionym cechom krajobrazu.

Najrozleglejszym spośród polskich parków krajobrazowych jest park krajobrazowy „Dolina Baryczy”. Został on utworzony dokładnie ćwierć wieku temu – 3 VI 1996 roku. Położony jest na pograniczu pograniczu województw dolnośląskiego i wielkopolskiego, a konkretniej w dziewięciu gminach należących do powiatów milickiego, trzebnickiego i oleśnickiego w woj. dolnośląskim oraz pow. ostrowskiego w woj. wielkopolskim. Jego całkowita powierzchnia wynosi 87.040 hektarów, z czego 70.040 hektarów leży w woj. dolnośląskim, zaś 17.000 hektarów w woj. wielopolskim. Park nie ma żadnej otuliny.

Nazwa pochodzi od rzeki Baryczy, prawego dopływu Odry, wzdłuż której park się rozciąga. Już od średniowiecza w tych stronach tworzono stawy rybne, które przyczyniały się do powstania specyficznych warunków przyrodniczych. Stawy te zajmują obszar około 7500 hektarów. Największy z nich, Stawno, ma powierzchnię 1630 hektarów. W dolinie Baryczy są też lasy. Zajmują 44% obszaru parku. Przeważają wśród nich lasy sosnowe, ale są też olszyny i lasy bukowe. Poza stawami i lasami w dolinie występują także podmokłe łęgi.

Pośród licznych gatunków roślin występujących w parku obficie występują grążel wodny i salwinia pływająca. Na uwagę zasługują dwa bardzo zagrożone gatunki występujące w parku – grzebieńczyk wodny i lindernia mułowa.

Bogata jest także fauna parku. Występują w nim 277 gatunków ptaków (m. in. bąk, błotniak, bocian biały, bocian czarny, czajka, gęś zbożowa, kormoran, kszyk, łabędź niemy, łabędź krzykliwy, myszołów, perkoz, rycyk i inne), 34 gatunki ryb, 13 gatunków płazów, 5 gatunków gadów oraz 56 gatunków ssaków, w tym dwa gatunki zagrożone: popielica (gryzoń) oraz nietoperz borowiaczek.

Na terenie parku krajobrazowego „Dolina Baryczy” wytyczono 7 ścieżek przyrodniczych oraz liczne oznakowane szlaki.

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%