Zamknij

990. rocznica śmierci świętego Emeryka (2 IX 1031)

06:00, 02.09.2021 J.K

Dziś przypada 990. rocznica śmierci świętego Emeryka, królewicza węgierskiego, który miał przekazał cząstkę Krzyża Świętego do sanktuarium na Łysej Górze (Świętym Krzyżu).

Niewiele wiadomo na temat świętego Emeryka. Nie jest znana jego data urodzin. Według jednej z hipotez miał to być rok 1000, według innej – rok 1007. Pewne jest, iż Emeryk (Imre) był węgierskim królewiczem z dynastii Arpadów, synem pierwszego króla Węgier, świętego Stefana I, oraz królowej Gizeli. Nie jest pewne, czy był żonaty. Według jednej wersji zmarł jako kawaler, według innej – miał być żonaty, ale nie wiadomo z kim. Według jednej wersji jego żoną była królewna chorwacka, według innej – cesarzówna bizantyjska. Pewne jest tylko, iż nie miał dzieci. Istniała też hipoteza o małżeństwie z polską księżniczką, ale została uznana za nieprawdopodobną. Emeryk był jednak związany z Polską w inny sposób. Otóż przebywał na terenie naszego kraju, być może wysłany przez swego ojca do Bolesława Chrobrego z jakąś misją dyplomatyczną, i podarował cząstkę Krzyża Świętego zakonnikom z klasztoru na Łysej Górze, którą odtąd zaczęto też nazywać Świętem Krzyżem, od czego cały łańcuch górski zyskał nazwę Gór Świętokrzyskich. Są legendy na temat owego przekazania. Otóż Emeryk miał polować na jelenia na zboczach Łysej Góry. Według jednej wersji oślepił go blask z krzyża znajdującego się na głowie zwierzęcia i pod wpływem tego podarował pobliskiemu klasztorowi cząstkę krzyża, według innej – po prostu zgubił się w lesie i poczynił ślub, że w razie odnalezienia drogi zostawi w okolicy cząstkę Krzyża Świętego.

W miarę pewną informacją jest tylko to, iż Emeryk był młodzieńcem pobożnym, i że zmarł 2 IX 1031 roku w wyniku ran odniesionych podczas polowania na dzika. Przedwczesna śmierć syna zmusiła Stefana I do wyznaczenia na swego następcę siostrzeńca, syna weneckiego doży – Piotra Orseolo.

W 1083 r. Emeryk został uznany za świętego. Jego kościelne wspomnienie przypada na 5 XI. Jest patronem młodzieży węgierskiej. Pod jego wezwaniem są kościoły w Szekesfehervarze i Veszpremie na Węgrzech oraz w Czymchowej (Čimhovej) na Słowacji (niedaleko granicy z Polską).

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%