Zamknij

320. rocznica śmierci św. Stanisława Papczyńskiego (17 IX 1701)

06:00, 17.09.2021 J.K

Dziś mija 320. rocznica śmierci św. Stanisława Papczyńskiego, polskiego duchownego, założyciela zakonu marianów.

Święty Stanisław Papczyński urodził się 18 V 1631 roku w Podegrodziu (obecnie woj. małopolskie, pow. nowosądecki) jako syn wiejskiego kowala. Pierwotnie miał na imię Jan. Od dzieciństwa wyróżniał się dużą pobożnością. Kształcił się kolejno w szkole parafialnej w rodzinnej miejscowości, w szkole w Nowym Sączu, w kolegiach jezuickich w Jarosławiu, Podolińcu (obecnie na Słowacji, wtedy w Austrii), we Lwowie i w Rawie Mazowieckiej. Naukę musiał w pewnym momencie przerwać z powodu ciężkiej choroby, z której jednak wyszedł. Po ukończeniu nauk postanowił wstąpić do zakonu pijarów. Przyjął nowe zakonne imię Stanisław. W 1661 r. w Brzozowie (obecnie miasto powiatowe w woj. podkarpackim) przyjął święcenia kapłańskie. Pracował jako kaznodzieja, moderator bractwa Matki Bożej Łaskawej, prefekt w kolegium. Dwukrotnie czasowo pełnił funkcję zastępcy rektora w domu zakonnym w Warszawie. Był też cenionym spowiednikiem. Spowiadał m.in. przebywającego w Rzeczypospolitej w latach 1660-1668 nuncjusza papieskiego Antonia Pignatellego, który później został papieżem Innocentym XII. W 1668 r. Stanisław Papczyński został wysłany przez generała zakonu do Nikolsburga (obecnie Mikulov w Czechach, wtedy w Austrii), a rok później znalazł się w Kazimierzu w Krakowie.

Święty Stanisław popadł w konflikt z swymi przełożonymi z zakonu pijarów. Nie podobała mu się tendencja do łagodzenia reguły, na co inni zakonnicy odpowiadali oskarżeniami pod jego adresem. Z powodu tego konfliktu przez pewien czas Stanisław Papczyński został umieszczony w izolacji. Ostatecznie najwyższe władze kościelne uznały zarzuty pod jego adresem za niesłuszne. Duchowny zniechęcony jednak do swego zgromadzenia zaczął prosić o uwolnienie go od ślubów zakonnych. Ostatecznie udało mu się to osiągnąć i dostał dyspensę. Na krótko stał się w 1670 r. zwykłym księdzem, pełniąc przez pewien czas posługę jako kapelan rodziny Karskich, potem znowu został zakonnikiem, tyle że w nowym, założonym przez siebie zakonie – Zgromadzeniu Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Ten nowy zakon założony został we wsi Puszcza Korabiewska, która z czasem od zakonu w niej założonego zyskała nazwę Puszczy Mariańskiej (obecnie w woj. mazowieckim, pow. żyrardowskim). Tam to św. Stanisław został przełożonym wspólnoty pustelników. Nastąpiło to w 1673 roku. W 1677 r. biskup poznański Stefan Wierzbowski zaprosił zgromadzenie do Nowej Jerozolimy (obecnie Góra Kalwaria), gdzie założyli kolejny klasztor.

W pierwszych kilku latach istnienia zakon marianów miał charakter bardziej pustelniczy, potem jednak przeorientował się na działalność apostolską i dobroczynną. Nieco złagodzona została pierwotnie bardzo surowa reguła.

Nowa wspólnota rozwijała się dynamicznie. Sława świętości Stanisława rozeszła się szybko w okolicy. Napływali nowi chętni do wstąpienia do mariańskich klasztorów. Wielkim szacunkiem św. Stanisława darzył nawet sam król Jan III Sobieski, który przyjął marianów pod swoją protekcję.

Pomimo tego wszystkiego dopiero w 1699 roku nastąpiło oficjalne zatwierdzenie przez Stolicę Apostolską zakonu, a ściślej rzecz biorąc jego reguły, zwanej Regułą 10 Cnót Najświętszej Marii Panny. W tym samym roku założony został trzeci klasztor marianów w Goźlinie (obecnie Goźlin Górny i Goźlin Mały w woj. mazowieckim, pow. garwolińskim, należące do parafii w Mariańskim Porzeczu, wywodzącym swoją nazwę od zakonu).

Święty Stanisław Papczyński zmarł 17 IX 1701 roku w Nowej Jerozolimie, czyli dzisiejszej Górze Kalwarii. Pochowany został w podziemiach tamtejszego kościoła p. w. Wieczerzy Pańskiej.

Po śmierci założyciela pojawił się jego nieoficjalny kult, który oficjalnie został uznany przez Kościół dopiero w ostatnich latach, albowiem dopiero w 2007 r. Stanisław Papczyński został beatyfikowany, zaś w roku 2016 – kanonizowany.

W Nowym Sączu, Górze Kalwarii i w Pusczy Mariańskiej jest patronem ulic, w Podegrodziu, Mariańskim Porzeczu i Kątach koło Góry Kalwarii – szkół, zaś w Licheniu Starym hospicjum. W tej miejscowości jest też jego pomnik.

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%