Zamknij

Probiotyki a odchudzanie - czy dobroczynne bakterie pomagają schudnąć?

12:40, 17.06.2022 | .
Skomentuj

Przez lata ludzie szukali różnych dróg na skróty, aby schudnąć: soków detoksykacyjnych, maratonów w saunie, a nawet kremów do ciała z pieprzem cayenne, z których wszystkie okazały się bezużyteczne w perspektywie długoterminowego sukcesu. Probiotyki to świat, który czeka na odkrycie. Czy spożywanie ich jest uzasadnioną taktyką odchudzania, czy tylko kolejnym przemijającym trendem?

Czym są probiotyki?

Są to żywe mikroorganizmy, głównie szczepy Lactobacillus i Bifidobacterium, które mogą zasiedlać przewód pokarmowy, jeśli są spożywane w postaci sfermentowanej żywności lub suplementów. Mikroorganizmy, która żyją w nas i na nas, nazywana jest mikrobiomem. Gdy probiotyki trafiają do Twoich jelit i budują Twój mikrobiom pomagają Ci prawidłowo strawić obiad, wspomogą produkcję niektórych witamin i wzmocnią układ odpornościowy. Spożywanie probiotyków w celu poprawy funkcjonowania jelit i zapobiegania przeziębieniom to jedno, ale być może słyszałeś, że najnowsze badania naukowe sugerują, że niektóre z bilionów maleńkich mikrobów w naturalnym ekosystemie jelit mogą pomóc ułatwić odchudzanie.

Rodzaje probiotyków, które wspomagają utratę wagi

Badania dotyczące probiotyków i utraty wagi u osób z nadwagą i otyłością sugerują, że probiotyki mogą pomóc w utracie wagi i zmniejszeniu procentowej zawartości tłuszczu w organizmie. W szczególności badania wykazały, że niektóre szczepy bakterii z rodziny Lactobacillus mogą pomóc w utracie wagi i tłuszczu z brzucha. Jeśli chcesz nabyć ten produkt. Probiotyki w aptece internetowej są najszybszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem.

Spośród wszystkich przebadanych do tej pory bakterii probiotycznych, Lactobacillus wykazuje jedne z najbardziej obiecujących efektów w zakresie utraty wagi. W jednym z badań stwierdzono, że przyjmowanie tego probiotyki przez 12 tygodni spowodowało zmniejszenie masy ciała, tłuszczu wokół narządów, wskaźnika masy ciała (BMI), rozmiaru talii i obwodu bioder. Ponadto tłuszcz brzuszny zmniejszył się o 8,5%. Jednak gdy uczestnicy przestali przyjmować probiotyk, w ciągu miesiąca odzyskali całą tkankę tłuszczową z brzucha.

Inne szczepy probiotyczne mogą również pomóc w redukcji masy ciała i tłuszczu brzusznego. W 8-tygodniowym badaniu kobiety z nadwagą lub otyłością przyjmowały probiotyk zawierający szczepy Lactobacillus i Bifidobacterium lub placebo. Osoby przyjmujące probiotyk straciły znacznie więcej tłuszczu brzusznego niż osoby przyjmujące placebo.

Jaką dawkę probiotyków należy spożywać żeby schudnąć?

Czy powinniśmy spożywać miliard, 10 miliardów czy 100 miliardów żywych bakterii? Niestety, nie ma jeszcze jasnych odpowiedzi. A czy probiotyki sprawdzą się u osób, które są sprawne fizycznie, czy tylko u tych, które chcą zrzucić kilka kilogramów? Większość dotychczasowych badań, jeśli nie przeprowadzono ich na zwierzętach, dotyczyła osób otyłych, których masa ciała może być bardziej wrażliwa na zmiany w mikrobiomie. Wydaje się, że istnieją wystarczające dowody wskazujące na to, że otyłość jest związana z mikrobiomem jelitowym, który nie zachowuje równowagi i zawiera bakterie z niepożądanej rodziny Firmicutes, które wytwarzają cząsteczki sygnalizacyjne sprzyjające produkcji tłuszczu.

Jak probiotyki wpływają na masę ciała?

Metody, za pomocą których probiotyki wpływają na masę ciała i zawartość tłuszczu w jamie brzusznej, nie są jeszcze dobrze poznane. Wydaje się, że wpływają one na apetyt i wykorzystanie energii. Uważa się, że niektóre probiotyki mogą hamować wchłanianie tłuszczu pokarmowego, zwiększając ilość tłuszczu wydalanego z kałem. Innymi słowy, powodują, że organizm "zbiera" mniej kalorii ze spożywanych pokarmów. Odkryto, że niektóre bakterie, np. z rodziny Lactobacillus, działają w ten sposób.

(Reklama)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%