Zamknij

Od kiedy można żywić psa suchą lub mokrą karmą?

18:20, 01.08.2022 | .
Skomentuj

Od kiedy można żywić psa suchą lub mokrą karmą?

Szczeniaki intensywnie rosną, ale też chętnie poznają świat, dlatego potrzebują pożywienia zapewniającego wszystkie składniki niezbędne do rozwoju i dostarczającego dużo energii. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest pełnoporcjowa karma przeznaczona właśnie dla psów rosnących. W jakim wieku maluch może przejść na tego typu pożywienie?

Czym karmić szczeniaka po odsadzeniu?

Pierwszym pokarmem szczeniaka powinno być mleko matki, a jeśli to niemożliwe – specjalne mieszanki mlekozastępcze. Dopiero pomiędzy 6.-8. tygodniem życia psiaka następuje odsadzenie, a więc czas, kiedy z mleka matki przechodzi on na karmę podawaną przez właściciela. Warto jednak pamiętać, że pierwsze posiłki można proponować maluchowi już w wieku ok. 3-4 tygodni. Młode psy właśnie w tym czasie zaczynają się interesować zawartością miski matki. Co podawać na początek? Z całą pewnością karmę przeznaczoną dla psów rosnących. Jest ona lekkostrawna, dlatego nie obciąży delikatnego żołądka szczeniaka, a jednocześnie dostarczy wszystkich ważnych dla prawidłowego rozwoju psiaka składników. Pamiętajmy, że maluchy mogą mieć trudności z gryzieniem, stąd rozsądnie jest podać na pierwsze posiłki karmę mokrą w formie musu lub namoczoną i rozgniecioną karmę suchą.

Kiedy szczeniak może przejść na karmę suchą lub mokrą?

Suka ok. 3 tygodnie po porodzie zaczyna tracić pokarm, dlatego właśnie wtedy warto zacząć podawać szczeniakowi pierwsze posiłki. Teoretycznie można jedzenie dla młodych psów przygotowywać samodzielnie, jednak zdecydowanie wygodniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest dobrej jakości sucha lub mokra karma dla szczeniaków. Tego typu pożywienie tworzone jest w taki sposób, aby pokrywało zapotrzebowanie intensywnie rosnącego zwierzaka na zapewniające prawidłowy wzrost białko i tłuszcze oraz witaminy i składniki mineralne. Zazwyczaj ok. 6.-8. tygodnia życia szczenięta jedzą już wyłącznie karmę podawaną przez właściciela.

Jak często karmić szczeniaka?

W przypadku szczeniąt jedzenie trzeba podawać regularnie, ale nieco częściej, niż psom dorosłym. Maluchy w wieku 6-8 tygodni powinny dostawać od czerech do pięciu posiłków dziennie, szczenięta w wieku od 2 do 6 miesięcy można karmić od dwóch do trzech razy dziennie, zaś starsze psiaki, tak jak psy dorosłe – dwa razy dziennie. Właściciele psów ras dużych i olbrzymich powinni podawać 2-3 posiłki dziennie pupilowi w wieku 7-8 miesięcy i taki sposób żywienia należy utrzymać również, kiedy zwierzak osiągnie dorosłość. Warto też stosować się do wskazówek umieszczanych przez producenta na opakowaniach karmy dla szczeniąt, a w razie wątpliwości skonsultować się z weterynarzem. Specjalista podpowie ponadto, jaki produkt w konkretnym przypadku sprawdzi się najlepiej. Duży wybór karmy dla psów rosnących wysokiej jakości oferuje Internetowy Sklep Zoologiczny Zoopers.

(Reklama)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%