Zamknij

Zaświadczenie KRK w nowej ustawie Prawo Zamówień Publicznych

10:47, 07.12.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:47, 08.12.2021
Skomentuj

Nie tylko odpisy CEIDG oraz KRS mogą być wymagane podczas składania oferty na świadczenie usług czy przetargi budowlane. Lublin, Szczecin czy Wrocław – niezależnie od lokalizacji zamawiający mają prawo żądać od wykonawców przedłożenia także innych środków dowodowych. Jednym z nich jest zaświadczenie o niekaralności dla podmiotu i osób wchodzących w skład zarządu, rad nadzorczych i prokurentów. Co zrobić, jeśli ogłoszenie odnalezione w BZP wymaga przedłożenia wskazanych dokumentów? Gdzie je zdobyć i ile kosztują?

Po co nam zaświadczenie KRK?

Zamówienia publiczne to element finansów publicznych, którego celem jest umożliwienie realizacji zadań w zgodności z podstawowymi regułami: jawnością, bezstronnością, obiektywizmem czy uczciwą konkurencję. Aby zamawiający mógł świadomie wybrać najkorzystniejszą ofertę, powinien zbadać potencjalnego wykonawcę z każdej strony. Chodzi nie tylko o jego bieżącą sytuację finansową i doświadczenie, ale także stabilność przez cały okres realizacji umowy. Właśnie temu celowi służą środki dowodowe takie jak zaświadczenie KRK. Zamówienia publiczne realizowane z uwzględnieniem tych dokumentów pozwalają wykluczyć podmioty i osoby, które są poszukiwane listem gończym, tymczasowo aresztowane czy umieszczone w schroniskach dla nieletnich.

Przetargi budowlane Lublin – jak pozyskać zaświadczenie KRK

Zamówienia publiczne są obwarowane terminami określonymi w dokumentacji dostępnej na BZP. Ich przestrzeganie jest podstawą pozyskania zlecenia. W tym kontekście warto zdawać sobie sprawę, ile trwa pozyskanie dokumentów takich jak zaświadczenie KRK. Zamówienia publiczne zazwyczaj prowadzone są zgodnie z procedurą odwróconą, zatem złożenie tego typu środków dowodowych wymagane jest dopiero przed podpisaniem umowy. Procedurę wnioskowania o zaświadczenie rozpoczynamy poprzez złożenie wniosku do Krajowego Rejestru Karnego. Wystąpić o dokument może każda osoba, która uiści opłatę w wysokości 90 złotych (w przypadku osób) lub 96 złotych (w przypadku podmiotów zbiorowych). Wniosek składany jest osobiście w biurze informacyjnym KRK lub punkcie informacyjnym KRK. Istnieje też możliwość uzupełnienia wniosku elektronicznego. Na wystawienie zaświadczenie instytucja wydająca ma 7 dni.

BZP - Jak wygląda zaświadczenie KRK?

Formularz zaświadczenie opatrzony jest pieczęcią z Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Karnego, datą wpływu, a także napisem "NIE FIGURUJE" i podpisem urzędnika stemplującego dokument. Aby mógł on być respektowany w postępowaniu przetargowym, jako podstawię wydania należy umieścić odpowiednie przepisy prawne. Dla zamówień z sekcji przetargi budowlane Lublin mowa tu o:

- art. 108 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych, zwanej dalej „ustawą”

- art. 108 ust. 1 pkt 4 ustawy, odnoszącej się do orzeczenia zakazu ubiegania się o zamówienie publiczne tytułem środka karnego,

- art. 109 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy,

- art. 109 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy, odnoszącej się do ukarania za wykroczenie, za które wymierzono karę aresztu,

- art. 109 ust. 1 pkt 3 ustawy, odnoszącej się do skazania za przestępstwo lub ukarania za wykroczenie, za które wymierzono karę aresztu.

Powołanie się na inne przepisy obligują zamawiających do uznania środka dowodowego za wadliwy. Brak poprawy dokumentu w wyznaczonym terminie skutkuje wykluczeniem z przetargu.

W jakich zamówieniach obowiązkowe jest zaświadczenie KRK?

Zamówienia publiczne o wartości przekraczającej progi unijne obowiązkowo wymagają przedłożenia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Wspomniany dokument może być także niezbędny w innych postępowaniach. Tu indywidualną decyzję podejmują zamawiający. Jeśli chcą mieć pewność, że nikt z członków zarządu spółki aspirującej o dane zlecenie nie figuruje w rejestrze karnym, mają prawo wpisać obowiązek przedłożenia zaświadczenia w Specyfikacji Warunków Zamówienia dostępnej na BZP. Warto pamiętać, że dokument ważny jest tylko przez 6 miesięcy od dnia wystawienia. Po upływie tego terminu konieczne jest pozyskanie nowego odpisu.

Gdzie szukać przetargów? Czy baza BZP jest wystarczająca?

Co zrobić, gdy interesują nas postępowania z sekcji przetargi budowlane Lublin? Możliwości jest kilka:

- wynająć firmę do pozyskiwania zleceń z rynku zamówień publicznych,

- regularnie przeglądać nowe ogłoszenia, pojawiające się w bazie BZP, na stronach zamawiających i portalach branżowych,

- wykupić dostęp do listy przetargów.

Pierwsza z możliwości jest z pewnością najdroższą opcją. Firmy wspierające w przetargach konstruują swoje umowy w ten sposób, że oprócz standardowej pensji podstawowej życzą sobie ekwiwalent uzależniony od sukcesu. To przekłada się na wysokie koszty firmy. Jeśli zatem mamy w zespole osobę kompetentną do składania ofert, można zlecić jej samodzielne przeglądanie rejestrów BZP lub wykupić jej dostęp do bazy przetargów. Przykładowy serwis agregujący dostępne możliwości znajduje się pod adresem https://www.oferent.com.pl  Jakie są zalety tego rozwiązania?

- Oszczędność czasu.

- Pewność, że nie przeoczymy ważnego zlecenia z interesującej nas sekcji przetargi budowlane Lublin.

- Dostęp do wszystkich dokumentów w jednym miejscu.

- Możliwość przeglądania wyników przetargów i poszukiwania podwykonawców.

- Darmowy okres próbny.

- Każdy, kto choć raz musiał poświęcić większość swojego czasu na poszukiwania nowych postępowań, z pewnością doceni wygodę bazy przetargowej.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%