Fotowoltaika: złe warunki – brak chętnych

Pisaliśmy już, że miasto Radzyń Podlaski otrzymało bardzo małe dofinansowanie (najmniejsze w powiecie) w programie Urzędu Marszałkowskiego w zakresie fotowoltaiki (link pod artykułem). Było to prawie 30%, podczas gdy np. w przypadku gminy Komarówka Podlaska – ponad 60%.

Burmistrz Jerzy Rębek tłumaczył, że gdyby miasto złożyło wniosek o większe dofinansowanie, mogłoby nie uzyskać dofinansowania w ogóle.

Pisaliśmy również, że firmy prywatne oferują lepsze warunki. W tej chwili mamy efekty tego wniosku. Brak jest chętnych do zakładania instalacji fotowoltaicznych. Na 70 wniosków zgłoszonych do realizacji zgłosiło się 45 osób. Urząd ogłosił nowy nabór wniosków. Na nasze pytanie skierowane do Urzędu Miasta, dlaczego tak mało osób zgłosiło się do programu, otrzymaliśmy odpowiedź, iż przyczyną jest koronawirus.

Czy rzeczywiście tak jest? W pierwszym programie fotowoltaiki opłata dla mieszkańca wynosiła 2-3 tysiące złotych. Teraz jest kilka razy wyższa. Firma prywatna, do której posiadamy kontakt, proponuje 2,04 kW a 11 tys zł za, 3,06 kW za 16 tys., a 4,08 kW za 21 tys. zł. Od tych kwot można odliczyć dotację 5 tys zł oraz 17% odliczenia w rozliczeniu podatkowym. Miasto oferuje opłaty: 2,4 kW za 8084 złotych, za 3,06 kW – 12126 złotych, za 4,08 kW – 16168 złotych.

W Radzyniu najmniej korzystne w powiecie dofinansowanie fotowoltaiki

Prośba o pomoc dla chorego dziecka

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Anonimowa ankieta na temat pierwszej pomocy

Skomentuj