Co powinno znaleźć się w umowie kupna-sprzedaży samochodu?

Sprzedaż samochodu to duże wydarzenie w życie każdego kierowcy i bardzo ważne jest, żeby odpowiednio przygotować się do tej chwili. W tym tekście opowiemy Ci o tym, jak powinna wyglądać umowa kupna-sprzedaży samochodu, by była poprawna w świetle prawa.

Skompletuj dokumenty

Oprócz umowy do sprzedaży będziesz też potrzebować komplety dokumentów auta. Jeśli więc tak się złożyło, że zgubiłeś lub musisz wymienić dowód rejestracyjny, to pamiętaj, że bez niego transakcja nie będzie mogła zostać przeprowadzona. Wejdź na stronę:: https://autoumowa.pl/jak-i-kiedy-wymienic-dowod-rejestracyjny/ i dowiedz się, jak i kiedy wymienić dowód rejestracyjny. Ważne jest, żebyś zrobił to jeszcze przed sprzedażą auta.

Co zawrzeć w umowie kupna-sprzedaży samochodu?

Poniżej znajdziesz wykaz wszystkich najważniejszych elementów, które muszę bezwzględnie znaleźć się w umowie.
1. Data i miejsce zawarcia umowy.
2. Dane wszystkich stron transakcji – jest to bardzo ważne, bo może, w razie potrzeby, posłużyć do identyfikacji kupującego lub sprzedającego. Zadbaj więc, by w umowie znalazły się informacje takie tak: imię, nazwisko, adres zamieszkania i zameldowania, numer PESEL, numer i seria dowodu osobistego. Pamiętaj, że potrzebne są dane każdego uczestnika transakcji.
3. Informacje o przedmiocie umowy – w kontekście sprzedaży samochodu chodzi przede wszystkim o: model i markę pojazdu, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, numery silnika oraz wszelkiego rodzaju inne dane, które mogą pomóc w identyfikacji konkretnego auta.
4. Szczegółowe warunki umowy – najważniejsze jest zapisanie konkretnej ceny, za którą pojazd zostaje sprzedany oraz formy, w jakiej pieniądze zostaną przekazane sprzedającemu (przelew na konto, gotówka). Dobrze też będzie, jeśli umieścisz w tej sekcji informacje o przekazywanych dokumentach i kluczykach.
5. Oświadczenie kupującego – oświadczenie powinno dotyczyć zapoznania i akceptacji stanu technicznego pojazdu.
6. Oświadczenie sprzedającego – chodzi o przyznanie, że samochód nie jest zajęty przez komornika sądowego ani nie stanowi przedmiotu zabezpieczenia.
7. Podpisy każdej ze stron transakcji.

Szukasz umowy?

Oczywiście nie musisz samodzielnie sporządzać umowy kupna-sprzedaży i ryzykować, że popełnisz jakiś błąd. Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalny wzór, który jest dostępny całkowicie za darmo wykorzystać. Wystarczy tylko, że wejdziesz na stronę: https://autoumowa.pl/download/. Pamiętaj, że poprawność umowy jest kluczem do przeprowadzenia udanej i przede wszystkim legalnej sprzedaży samochodu.

Co ze współwłasnością?

Jeśli pojazd, który sprzedajesz ma więcej niż jednego właściciela to znak, że powinieneś uzyskać zgodę na zbycie. Nie możesz bowiem samodzielnie decydować o losach przedmiotu, którego własność przypada Ci tylko w jakimś procencie. Najłatwiejszy sposób to sporządzenie pełnomocnictwa, które pozwoli Ci na działania. Z tego typu dokumentem będziesz mógł przeprowadzić transakcję bez obecności wszystkich współwłaścicieli.

Chcesz zlecić usługę? Sprawdzone firmy znajdziesz na Fixly

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Przekaż 1% podatku RaSIL-owi

Skomentuj