banner

Absolwent I LO na Olimpiadzie w Pekinie

Patryk Skrzeczkowski – absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim, uczeń Pana Profesora Leszka Szalasta po uzyskaniu w ubiegłym roku szkolnym tytułu Laureata Olimpiady Astronomicznej – reprezentował Polskę na arenie międzynarodowej w Chinach.

Tegoroczna, XII Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki odbyła się w Pekinie, w Planetarium Beijing, w miejscu, w którym od ponad trzech tysięcy lat prowadzono obserwacje astronomiczne.

Zawody trwały od 3 do 11 listopada 2018, Uczestniczyło w nich około 200 studentów z 38 krajów. To są najlepsi z najlepszych uczniów w każdym kraju!

Konkurs składał się z trzech części: (a) Problemy teoretyczne (całkowity czas egzaminu: 5 godzin), (b) Problemy z analizą danych (łącznie: 5 godzin) i (c) Problemy z obserwacją (łącznie: 30 minut). Najlepszy student tego roku był pochodzenia rosyjskiego i rozwiązał 89,5% problemów (co jest świetnym rekordem).

Z Polski w olimpiadzie brali udział Laureaci LXI Olimpiady Astronomicznej 2017/18:

1. Anna Olechowska – II Społeczne LO w Warszawie,
2. Kornel Księżak – XIII Liceum Ogolnokształcące w Szczecinie,
3. Wojciech Kolesiński – XIII Liceum Ogolnokształcące w Szczecinie,
3. Jurand Prądzyński – IV LO im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie,
3. Patryk Skrzeczkowski – I Liceum Ogólnokształcące w Radzyniu Podlaskim.

Reprezentanci Polski zdobyli jeden medal brązowy i jedno wyróżnienie, których to wyników serdecznie i szczerze im gratulujemy.

Zapraszamy także do lektury naszego wywiadu z Patrykiem Skrzeczkowskim!

Kacper Kozak z I LO Stypendystą Prezesa Rady Ministrów

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

„Dziecię nam się narodziło” w I LO

Skomentuj