banner

Wyruszył Młodzieżowy Rajd Rowerowy Szlakiem Miejsc Pamięci

Dzisiaj, w poniedziałek 17 września, a więc w 79 rocznicę agresji Armii Czerwonej na Polskę, wyruszył Młodzieżowy Rajd Rowerowy Szlakiem Miejsc Pamięci z okazji 100-lecia odzyskani niepodległości. Organizatorem rajdu jest Stowarzyszenie Przyjaciół I Liceum Ogólnokształcącego.

Uczestnicy rajdu – uczniowie klas III gimnazjów i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z powiatu radzyńskiego, parczewskiego, bialskiego i łukowskiego – wyruszyli spod I LO. Wkrótce mieli przed sobą pierwszy przystanek – plac Wolności. Tam właśnie odbyło się uroczyste złożenie wieńców na cześć Obrońców Ojczyzny, w którym brały udział także delegacje radzyńskich szkół oraz władze samorządowe.

Dzisiejszy rajd rowerowy odbywa się w nieprzypadkowym dniu – podkreśliła w przemówieniu Ewa Grodzka, dyrektor I LO. – W dniu 17 września, czyli dokładnie w 79. rocznicę agresji radzieckiej na Polskę. Walczącej już od ponad dwóch tygodni z Niemcami Polsce Armia Czerwona zadała cios w plecy – przypomniała. – Wraz z żołnierzami Armii Czerwonej wkraczały oddziały NKWD, dokonujące masowych represji. Codziennością stały się mordy, zsyłki do łagrów, deportacje całych rodzin do Kazachstanu i na Syberię. Dlatego też dzisiejszy dzień jest obchodzony jako Światowy Dzień Sybiraka – kontynuowała.

Z tego powodu zatrzymaliśmy się w miejscu, w którym od ponad 40 lat oddajemy w naszym mieście hołd bohaterom walki o wolną i demokratyczną Polskę. Spotykamy się u stóp pomnika, na cokole którego wyryto znamienne słowa: „Niech ludzie tylko jedno pamiętają o nas – żeśmy padli za Wolność, aby była prawem” – podkreśliła pani dyrektor.

Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie. Organizację Rajdu wspiera Dyrekcja I LO w Radzyniu Podlaskim i nieformalne stowarzyszenie Radzyńska Grupa Rowerowa „I LO i Przyjaciele”. Trasa rajdu wiedzie przez Radzyń, Paszki Małe, Sitno, Borki, Pasmugi, Kock, Lipniak, Tchórzew, Wrzosów. Powrót przez Paszki do Radzynia.

Celem rajdu jest nie tylko upamiętnienie historycznych miejsc, ale także promocja powiatu i  integracja młodzieży z różnych szkół. Z pewnością będzie to także dobra okazja do tego, by przypomnieć sobie zasady ruchu drogowego.

Powodzenia na szlaku!

NOVOL szkoli zwycięskich uczniów z ZSP

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Kobieta pogodzi trzech kandydatów?

Skomentuj