W miniony wtorek, 9 października, w sali kina "Oranżeria" odbyła się inauguracja nowego roku działalności Radzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Na początek uroczysstości wszyscy wstali z miejsc, by zgodnie z tradycją odśpiewać hymn "Gaudeamus" w wykonaniu chóru "Wrzos". Radzyński zespół wykonał jeszcze dwa utwory, utrzymane w tonie patriotycznym w związku ze zbliżającą setną rocznicą odzyskania Niepodległości. Rozbrzmiały pieśni "Ojczyzno ma" oraz "Warszawo ma".
Następnie zgromadzonych licznie słuchaczy UTW, przedstawicieli władz samorządowych, działaczy społecznych oraz młodzież z zaprzyjaźnionych z seniorami radzyńskich szkół przywitał rektor uczelni, pan Dariusz Gałan. Wśród gości był także prof. Ryszard Szczygieł, polski historyk, profesor nauk humanistycznych z UMCS, który wygłosił przy tej okazji odczyt poświęcony lokacji naszego miasta na tle procesów urbanizacyjnych na ziemiach polskich w XV wieku.
Dariusz Gałan podkreślił, że rozpoczyna się już 13 rok akademicki dla radzyńskiego UTW. Będzie to jednak pierwszy rok akademicki, w którym Radzyński Uniwersytet Trzeciego Wieku będzie prowadził działalność jako samodzielne stowarzyszenie zarejestrowane w starostwie, a nie jako filia lubelskiego UTW. - Nie zmieniły się zadanie i cele statutowe. Naszym celem jest permanentna edukacja seniorów - podkreślił Gałan. - Przez te kilkanaście lat działalności UTW nasi słuchacze nie ustawali w pracy nad naukami. Wykazywali zdumiewającą aktywność poznawczą, intelektualną i społeczną, radykalnie zmieniając obraz seniora w naszym mieście - mówił rektor UTW. - Nadal chcą i wykorzystują swoje mechanizmy adaptacyjne, jak i bagaż doświadczeń, aby zdobywać nowe umiejętności i wiedzę, aby śmiało stawiać czoło nowym, cywilizacyjnym wyzwaniom.
Gałan podkreślił, że Uniwersytetów Trzeciego Wieku jest już w całej Polsce ponad 500. Socjologowie opisują ich powstanie jako fenomen społeczny nie do przecenienia. To właśnie dzięki UTW zmienia się postrzeganie seniorów w naszym społeczeństwie. Gałan zaznaczył, że ważnym elementem działalności senioralnej jest budowanie solidarności międzypokoleniowej poprzez współpracę z młodzieżą, co udaje się radzyńskiemu uniwersytetowi. UTW współpracuje z różnymi przedszkolami oraz szkołami radzyńskimi, ale szczególnie owocne okazały się relacje z Gimnazjum nr 2. To w ramach tej współpracy powstały takie ciekawe projekty jak m.in. "Poetycki most pokoleniowy" oraz tomik wierszy "Poezja dwóch pokoleń".
Dariusz Gałan zaznaczył także, że temat seniorów pojawia się ostatnio często w mediach. - Nie trzeba być Demokrytem, żeby zauważyć to, że nasze społeczeństwo się po prostu starzeje - mówił. - Trzeba opracować nową politykę senioralną do tej aktualnej rzeczywistości. Ale to już temat na inną okazję - zakończył.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu radzyninfo.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz