Wychowanie do wartości, świadome korzystanie z dóbr kultury, szerzenie pozytywnych postaw i wzorców spędzania czasu wolnego oraz integracja uczestników to główne cele wyjazdu edukacyjnego uczniów Szkoły Podstawowej w Domaszewnicy. W dniach 20 - 23 maja przy pięknej, słonecznej aurze odwiedzili między innymi Elbląg, Frombork,Trójmiasto i Malbork.
W programie wycieczki znalazły się miejsca i obiekty przybliżające bogatą historię i archeologię terenu Żuław i Pomorza, np. Muzeum Historyczno Archeologiczne w Elblągu, Wzgórze Katedralne we Fromborku (katedra, muzeum M. Kopernika, wieża wodna, planetarium), Westerplatte, Grunwald, okręt muzeum ORP Błyskawicai Dar Pomorza, zamek krzyżacki w Malborku.
Uczniowie odkrywali również uroki zarówno elbląskiego, jak też gdańskiego Starego Miasta. Walory przyrodnicze okolicy oraz piękne widoki podziwiali w trakcie rejsów statkiem po trawie z Buczyńca oraz po Zalewie Wiślanym, natomiast poznanie niezwykłych stworzeń świata podwodnego umożliwiła wizyta w gdyńskim oceanarium.
Uczestnicy wycieczki świetnie bawili się też w Muzeum Marynarki Wojennej, uczestnicząc w lekcji Tradycje i zwyczaje marynarskie, gdzie zgłębiali tajniki międzynarodowego kodu flagowego i uzyskali odpowiedzi na pytania: "Czym się różni okręt od statku?", "Dlaczego okręty nie wychodziły w piątek?" i "Dlaczego gwizdanie mogło zakończyć się śmiercią?".
Uczniowie byli również pod ogromnym wrażeniem pawilonów i tarasów z teleskopami, lunetami, kamerami do obserwacji satelitów oraz zrekonstruowanego instrumentarium Kopernika w Parku Astronomicznym na Górze Żurawiej - za ich pomocą obserwowaliśmy obiekty na nocnym niebie. Silnych emocji i rozrywki dostarczył nam pobyt w Dinoparku - ruchome dinozaury i smoki, kino 5D extreme, wioska jaskiniowców, park linowy, kraina zabaw i mini zoo.
Wycieczka była nie tylko bogatym źródłem przeżyć, przywołała również chęć aktywnego działania wychowanków. Uczniowie klasy VIII samodzielnie wprowadzali, pogłębiali i utrwalali realizowane treści kształcenia, podejmując próby narracji przewodników w okolicach zamku w Nidzicy, na polach Grunwaldu i pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. Wyniesioną wiedzą mogli sprawdzić zespołowo w przeprowadzonych podczas drogi powrotnej konkursach z nagrodami - ZNMP na ziemiach polskich oraz Dawniej i teraz na Żuławach i Pomorzu.
Czterodniowa wizyta uczniów naszej szkoły w tym eldorado dla badaczy dziejów i największym poligonie archeologicznym w Europie dostarczyła niezapomnianych wrażeń i wzruszeń, zaspokoiła potrzebę wiedzy, pobudziła zainteresowania, a poprzez konfrontację książkowej wiedzy z rzeczywistością, pozytywnie wpłynęła na postawy oraz szacunek do dóbr dziedzictwa narodowego.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu radzyninfo.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz