Dnia 23 kwietnia w ramach „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami” odbyło się wirtualne spotkanie z Weroniką Mliczewską. Rozmowę z gościem przeprowadził Robert Mazurek.
Weronika Mliczewska z wykształcenia jest podróżniczką i antropologiem, a z pasji reżyserem, fotografką oraz autorką książki „Na początku jest koniec. Na szlakach duchowości Majów”. Książka ta zawiera opis jej podróży do Mundo Maya przez tereny Gwatemali, Meksyku, Hondurasu, Belize czy Salwadoru.
Podczas rozmowy Weronika Mliczewska opowiedziała o swojej pracy, jaką jest pisanie scenariuszy do programu “Zakochaj się w Polsce”, którego ekipa ostatnio odwiedziła Radzyń Podlaski.
Celem podróży do krainy Majów była chęć sprawdzenia nowego poziomu wolności jaką jest ucieczka od czasu. Majowie rozumieją czas jako koło, co dla nich oznacza, że każdy koniec cyklu jest początkiem nowego. Współcześnie na terenie Gwatemali jest dużo grup Majów, którzy mają różne języki i stroje, ale łączy je jeden wspólny rytuał ognia, które pokazuje, jak obchodzić każdy dzień w wyjątkowy sposób.
Podróżniczka opowiedziała także, dlaczego nie można robić zdjęć dzieciom w Gwatemali, zwłaszcza w miejscach poza szlakami turystycznymi. Obowiązuje prawo lokalne na zasadzie samosądu, co może doprowadzić do śmierci turysty.
Ważnym punktem w kulturze Majów jest problem alkoholizmu, ponieważ jest to część w dużej mierze związana z tradycją. Alkohol jest używany do rytuałów, a ponadto jest tani. Do tego wielu mężczyzn decyduje się produkować go samodzielnie, co pogłębia problem uzależnienia.
Krótka rozmowa była tylko zapowiedzią spotkania, które w przyszłości odbędzie się w Radzyniu Podlaskim. Zgodnie z tradycją spotkań gość otrzymał karykaturę związaną ze swoją osobą i podróżami.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz