Zamknij

Zaproszenie na uroczystości w lesie Baran

07:05, 11.06.2021 | J.K
Skomentuj
REKLAMA

Uroczystość patriotyczno-religijna upamiętniająca pomordowanych i pochowanych na uroczysku Baran. Uroczystość odbędzie się w dniu 13 czerwca 2021 roku i jest organizowana przez Komitet Społeczny we współpracy z Lubelskim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej oraz we współpracy z Radzyńskim Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych.

Uroczystość została objęta patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, zaś do Zarządu Honorowego Komitetu zaproszenie przyjęli: wicepremier i Minister Aktywów Państwowych – Pan Jacek Sasin, doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy – pani Zofia Romaszewska oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – pan Marcin Romanowski.

Uroczysko Baran jest miejscem tragicznych wydarzeń z lat 1944 – 45 na Południowym Podlasiu. Po przejściu frontu w lipcu 1944 roku w Kąkolewnicy rozkwaterował się sztab marszałka Rokossowskiego. Zaczynały swój zbrodniczy proceder formacje NKWD, a przy nich tzw. Informacja Wojskowa LWP. Wysiedlono wówczas całą Kąkolewnicę Północną, Południową i częściowo Wschodnią. Ludzi wyrzucano z chałup iście po bandycku i z sowiecką brutalnością, obojętnością i chamstwem. We wsi rozkwaterowało się wojsko. Wszystkie piwnice, spichrze i różne komórki natomiast zamieniono na „turmy”, które zaczęły wkrótce trzeszczeć w szwach od aresztantów, których zwożono zewsząd. Ludzi wyciągano z domów, wyłapywano masowo po drogach, na jarmarkach, sprzed kościołów, jak w niedalekim od Kąkolewnicy Trzebieszowie, gdzie aresztowano po mszy ponad trzydziestu mężczyzn, przeważnie młodych. Tutaj także osadzono grupę oficerów i żołnierzy Wojska Polskiego pojmanych koło Mordów pod Siedlcami za dezercję. Wyłapywano błąkających się żołnierzy Armii Krajowej z Kresów Wschodnich, z brygad wileńskich, batalionów nowogródzkich, poleskich i lwowskich. Przywożono żołnierzy z 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty, rozbrojonej pod Skrobowem koło Lubartowa. Wszyscy ci, co przeszli przez piekło kąkolewnickich piwnic, sądzeni byli w miejscowej szkole przez sąd polowy NKWD i Informacji Wojskowej. Po śledztwie wszystkich podsądnych czekał wspólny, ponury los. Jedni zapełnili lochy zamku lubelskiego, inni wywiezieni zostali do Związku Sowieckiego, jeszcze innych spotkał los najtragiczniejszy – zostali pod darniną Uroczyska Baran na zawsze.

W uroczystości uczestniczą przedstawiciele władz samorządowych - Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego oraz Starostwa Powiatowego w Radzyniu Podlaskim.

Program uroczystości:

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%