Zamknij
REKLAMA

Archiwum i MBP zapraszają na wystawę i spotkanie

15:35, 25.09.2021 | J.K
Skomentuj
REKLAMA

Archiwum Państwowe w Lublinie Oddział w Radzyniu Podlaskim oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Zenona Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim z okazji Dnia Archiwisty zapraszają na otwarcie wystawy "Tadeusz Mycek (1923-2019)  - harcerz, żołnierz, architekt, rysownik, publicysta" połączone ze spotkaniem z córką Tadeusza Mycka - Anną Mycek-Wodecką. Wydarzenie rozpocznie się 30 września 2021 r. (najbliższy czwartek) o godz. 17:00 w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Armii Krajowej 5).

Wystawa zorganizowana z okazji Dnia Archiwisty, którą będzie można oglądać aż do 22 października, wpisuje się w projekt "Archiwa Rodzinne Niepodległej" realizowany przez archiwa państwowe. Celem wystawy jest zaprezentowanie spuścizny dr inż. Tadeusza Mycka, urodzonego w Adamkach, harcerza z drużyny Lisowskiego, żołnierza AK Oddziału Szarugi, architekta, rysownika i publicysty.

Materiały przekazane do Archiwum Państwowego w Lublinie Oddział w Radzyniu Podlaskim przez córkę - Annę Mycek-Wodecką - w 2019 i 2020 r. to wyjątkowe źródło zarówno do historii, w tym historii lokalnej, jak i szeroko pojętej historii architektury. Wykonane przez autora projekty i rysunki to utrwalony ręką artysty wizerunek miast  -Radzynia, Lublina, Warszawy, Łodzi, Słupska, Lwowa, Wilna i wielu innych miast Polski i z zagranicy, miast, z którymi związane było jego życie osobiste i zawodowe, które zwiedzał.

Zachowane projekty, prace naukowe oraz bogata spuścizna publicystyczna to gotowa pomoc w edukacji młodego pokolenia architektów i urbanistów. Artykuły i publikacje ilustrowane przez autora to nie tylko przekaz myśli i doświadczenia architekta, ale także rozważania na temat przestrzeni, sztuki, prezentacja biografii niezwykłych ludzi, w tym architektów. Teksty dotyczące architektury przygotowane na przestrzeni kilkudziesięciu lat są dziś wyjątkowym źródłem ukazującym, jak zmieniały się polskie miasta, z jakimi problemami borykano się podczas ich przebudowy, i jakie zmiany niesie współczesność.Wydarzeniu towarzyszyć będzie spotkanie z córką Tadeusza Mycka – Anną Mycek-Wodecką, malarką i grafikiem. Wystawa dostępna będzie w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zenona Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim do 22 października 2021 r.

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%