Zamknij
REKLAMA

Sprzedaż pałacu w Branicy Radzyńskiej na sesji Rady Gminy

06:05, 10.01.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

Na sesji Rady Gminy Radzyń Podlaski, która odbyła się 28 grudnia 2021 r., podjęta została uchwała dopuszczająca sprzedaż pałacu w Branicy Radzyńskiej ("Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości położonej w miejscowości Branica Radzyńska wpisanej do rejestru zabytków").

Projekt przedstawiła Anna Grochoła. Uchwała zakłada sprzedaż w formie przetargu ustnego nieograniczonego działki i znajdującego się na nim zespołu pałacowo-ogrodowego.

Głos zabrał radny Ryszard Król, który chciał się dowiedzieć o cenę wywoławczą pałacu i w jaki sposób gmina planuje informować potencjalnych nabywców o sprzedaży, aby uzyskać jak największe zainteresowanie i cenę.

Zastępczyni wójta odpowiedziała, że już na poprzedniej sesji był podnoszony temat ceny. Na razie nie zostanie ona podana. Sprzedaż odbędzie się w procedurze przetargowej i dopiero po tym wszystko będzie ogłoszone. Procedura przetargowa może zająć od miesiąca do roku.

Radny Michał Wierzchowski zapytał wójta o to, jakie kroki były podjęte przez wszystkie kadencje wójta (czyli około 10 lat) w celu pozyskania jakichś środków na pałac, skoro aktualnie gminy aktualnie nie stać na utrzymanie i remont.

Wójt odniósł się do tego pytania, mówiąc, że na decyzję o sprzedaży wpływały także inne czynniki. Chodziło też o to, na co można wykorzystać pałacyk, oraz o to, ile będzie kosztował remont. Kosztorys remontu nigdy nie został wykonany. Aktualnie jednak obowiązuje umowa społeczna z mieszkańcami Branicy "Sprzedajemy pałac, budujemy szkołę". Umowa już jest wykonana w większości. Pozostała jeszcze decyzja odnośnie pałacu.

Uchwałę podjęto większością 9 głosów przy 5 głosach "przeciw" i 1 wstrzymującym się.

Pałac w Branicy Radzyńskiej jest dawną rezydencją rodziny Korwin-Szlubowskich wybudowaną w 1884 roku. W latach 1944-2018 mieściła się w nim szkoła podstawowa, która obecnie ma już inną siedzibę.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%