Zamknij
REKLAMA

Porządkowanie cmentarza żydowskiego w Radzyniu

06:05, 11.01.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

Grupa wolontariuszy prowadzi prace porządkowe na cmentarzu żydowskim w Radzyniu Podlaskim. Będą one kontynuowane aż do piątku. Chętni do przyłączenia się mogą przyjść dziś, jutro, pojutrze i w piątek (od 11 do 14 stycznia) między 14:00 a 15:00. Trzeba wyposażyć się w robocze ubranie i grubsze rękawice.

Prace rozpoczęły się 16 grudnia 2021 roku. Stało się to możliwe dzięki nawiązaniu współpracy Radzyńskiego Towarzystwa Regionalnego z Gminą Wyznaniową Żydowską w Warszawie. W podpisanych umowach o wolontariat znalazł się zapis upoważniający do prowadzenia prac porządkowych, w tym takich jak usunięcie śmieci i uschłych gałęzi, wycięcie gęsto porastających samosiejek, zwłaszcza drzew owocowych: orzecha włoskiego, śliwy, czereśni, czarnego bzu. Uporządkowanie cmentarza to pierwszy krok w kierunku zmiany jego stanu i zewnętrznego wyglądu.

Jak dotąd wycięto wiele krzaków, odrostów i chaszczy, dzięki czemu nagrobki stały się widoczne. Oprócz tego trwa wycinanie gałęzi i zbieranie śmieci. Poza tym ścięte już krzaki, odrosty i gałęzie są znoszone w jedno miejsce.

Po zakończeniu prac związanych z posprzątaniem śmieci i uporządkowaniem stanu zadrzewienia planowane jest zinwentaryzowanie wszystkich macew i nagrobków.

Cała akcja została zorganizowana z okazji 80. rocznicy serii likwidacji gett i wywózek Żydów do obozów dokonanych przez Niemców w czasie II wojny światowej.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%