Zamknij
REKLAMA

Sprawozdanie z pracy Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

06:00, 11.01.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

Podczas sesji Rady Miasta, która odbyła się 29 XII 2021 r., przedstawione zostało sprawozdanie z pracy Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Przedstawił je przewodniczący tej komisji, radny Bogdan Fijałek.

Do zadań Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych należy opiniowanie wniosków poszczególnych jednostek i podmiotów dotyczących finansowania zadań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych, podejmowanie czynności zmierzających do orzeczenia zastosowania wobec osób uzależnionych od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładach lecznictwa odwykowego, opiniowanie Miejskiego Programu Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, koordynowanie współdziałania instytucji i stowarzyszeń zajmujących się profilaktyką alkoholową, opiniowanie wniosków o sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych oraz czuwanie nad prawidłowością sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.

Na działania profilaktyczne miasto przeznaczyło 320 tysięcy złotych. 28 maja zorganizowany został otwarty konkurs ofert na realizację zadań związanych z profilaktyką alkoholową. Na ten cel przeznaczono 40 tysięcy złotych. Złożonych zostało 16 ofert. Poza uczestnikami konkursu na cele profilaktyki pieniądze otrzymały też instytucje miejskie: MOPS, ROK, MOSiR, szkoły podstawowe, kluby anonimowych alkoholików. Ponadto udzielono wsparcia finansowego szpitalowi oraz osobie prywatnej, która uzyskała środki na leczenie uzależnienia w prywatnym ośrodku.

W roku 2021 Komisja odbyła 9 posiedzeń, podczas których rozpatrzyła 40 spraw z roku 2021 oraz 5 spraw jeszcze z 2020 roku. 31 osób zostało skierowanych na badania przez biegłych w celu określenia uzależnienia od alkoholu. Do 21 grudnia zakończono 39 spraw, w tym w 25 przypadkach skierowano wniosek do sądu o obowiązek poddania się leczeniu odwykowemu, w 6 przypadkach biegli stwierdzili brak uzależnienia, w 6 przypadkach zawieszono postępowanie, zaś 2 osoby zmarły.

Do 21 grudnia Komisja opiniowała 33 wnioski o sprzedaż napojów alkoholowych i wszystkie te wnioski otrzymały opinię pozytywną.

Przewodniczący i inni członkowie komisji brali udział w spotkaniach organizowanych przez środowiska niepijących alkoholików. Podczas prac komisji frekwencja była dobra.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%