Zamknij

Debata w ZSP o finansach i ich bezpieczeństwie

13:02, 17.03.2022 Aktualizacja: 13:08, 17.03.2022
Skomentuj

11 marca 2022 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim odbyła się debata szkolna "Bezpieczni w finansach osobistych".

Debatę przygotowała szkolna Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej, zapoznając się wcześniej z materiałami programu "Złote Szkoły NBP" i wykorzystując wiedzę i umiejętności wyniesione z "Lekcji z ekonomią". Debatę przeprowadzono online na platformie Teams z udziałem 3 ekspertów; dr Ilony Skibińskiej -Fabrowskiej z Narodowego Banku Polskiego Oddział Okręgowy w Lublinie, dra Kamila Gemry - przedstawiciela Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i z udziałem przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Radzyniu Podlaskim - aspiranta Piotra Woszczaka. Debata została poprzedzona wcześniej przeprowadzonymi przez panią Ewę Mackiewicz badaniami ankietowymi wśród uczniów Technikum dotyczącymi tej tematyki. Debacie towarzyszył także konkurs plastyczny "Bezpieczni w finansach osobistych". Uczestników debaty powitała dyrektor szkoły Grażyna Dzida. Debatę poprowadziła Jolanta Nakonieczna - uczennica klasy trzeciej technikum ekonomicznego. Witając uczestników debaty, przedstawiła ona jej ideę – rozwijanie kompetencji finansowych. Powiedziane zostało, że osoba kompetentna to taka, która posiada odpowiednią wiedzę i umie zastosować ją w praktyce, co przekłada się na jej postawy i zachowania – zarówno na rynku finansowym, jak i w zarządzaniu pieniądzem. Prowadząca debatę wykorzystała dane pochodzące z przeprowadzonej ankiety poświęconej bezpieczeństwu w finansach osobistych.

Dr Ilona Skibińska-Fabrowska przybliżyła uczestnikom znaczenie NBP jako banku centralnego, banku realizującego funkcję emisyjną, banku banków i banku państwa. Wskazała jak duże znaczenie dla naszego poczucia bezpieczeństwa ma stabilność polskiego systemu bankowego, szczególnie w tak trudnej sytuacji politycznej związanej z toczącą się wojną w Ukrainie. Pani doktor przypomniała również uczestnikom debaty, że inflacja to wzrost przeciętnego poziomu cen, który powoduje spadek siły nabywczej pieniądza. Za tę samą wartość nominalną pieniądza możemy kupić coraz mniejszą ilośćdóbr i usług. Narodowy Bank Polski prowadząc politykę pieniężną stara się utrzymać stabilną wartość pieniądza, m.in. poprzez zmiany stóp procentowych.

Dr Kamil Gemra, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie zapoznał uczestników debaty z problematyką pułapek zadłużenia. Konsumpcyjny model życia oraz reklama często powodują podejmowanie nieracjonalnych decyzji ekonomicznych. Wydatki nie powinny przewyższać naszych dochodów. Jeżeli wydajemy więcej niż zarabiamy, to możemy stać się niewypłacalni. Bardzo ostrożnie powinniśmy sięgać po kredyty oraz pożyczki.

Aspirant Piotr Woszczak zwrócił uwagę uczestników debaty na cyberzagrożenia. W tym roku, do czasu debaty Komenda Powiatowa w Radzyniu Podlaskim zarejestrowała 25 zgłoszeń różnych oszustw finansowych. Ich liczba z roku na rok wzrasta. Najbardziej poszkodowana osoba utraciła w sumie 190 tysięcy złotych. Oszuści stosują bardzo różne metody, często odwołując się do emocji, wykorzystując naszą troskę o innych np. "na wnuczka", "na siostrę". Warto dbać o bezpieczeństwo swoich pieniędzy, nie wierzyć w możliwości uzyskania bardzo wysokich korzyści ekonomicznych, ponieważ, jak zaznaczył pan Aspirant "za darmo nikt niczego nikomu nie daje".

W kolejnej części debaty Daria Hołownia, uczennica trzeciej klasy technikum ekonomicznego, przedstawiła zasady bezpiecznego posługiwania się pieniądzem elektronicznym. Bezpieczeństwo płatności w sieci w dużej mierze zależy od nas. Należy chronić swoje dane osobowe, unikać korzystania z publicznych sieci wi-fi. Aby bezpiecznie dostać się do konta należy wejść na stronę banku samodzielnie, wpisując adres. Po skończonej transakcji zawsze się wylogować, pamiętać aby ustalić limity dla transakcji kartami płatniczymi, nie zapisywać kodu PIN na kartce. Korzystając z bankomatu upewnić się, że nie ma w jego budowie podejrzanych elementów, takich jak nakładka na klawiaturę czy kamera, przeglądać na bieżąco historię płatności. Gdy zauważymy coś niepokojącego, od razu należy zablokować konto, dzwoniąc na numer 828 828 828. Internet jest dla nas dużym ułatwieniem, ale nie możemy zapomnieć o niebezpieczeństwie, które może nas spotkać w każdym momencie.

Na zakończenie dyrektor Grażyna Dzida podziękowała ekspertom za udział w debacie. Zwróciła się także z podziękowaniami dla całej Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej zaangażowanej w realizację programu Złote Szkoły NBP – uczennicom klasy trzeciej Technikum: Paulinie Cybul, Darii Hołowni, Klaudii Kur, Jolancie Nakoniecznej, Julii Pieńkus, Magdalenie Zając oraz nauczycielom Marzennie Kałuszyńskiej, Ewie Mackiewicz, Piotrowi Mackiewiczowi i koordynatorowi wydarzenia - wicedyrektor szkoły Barbarze Zaniewicz.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu radzyninfo.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%