Zamknij

Sesja Rady Miasta - uchwały

06:05, 19.03.2022
Skomentuj

Rada Miasta podczas sesji, która odbyła się 25 II 2022 r., podjęła 13 uchwał.

Pierwszą z nich był Regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie miasta Radzyń Podlaski. Głosowanie zostało wymuszone przez wojewodę, który zakwestionował legalność poprzedniego regulaminu. Dlatego napisano nowy regulamin z uwzględnieniem uwag wojewody. Został on przyjęty jednogłośnie.

Tak samo jednogłośnie zostały przyjęte kolejne trzy uchwały: "Uchwała w sprawie nadania Statutu Dziennego Środowiskowego Domu Samopomocy dla Osób Niepełnosprawnych z Zaburzeniami Psychicznymi w Radzyniu Podlaskim", "Uchwała zmieniająca uchwałę nr L/319/2018 Rady Miasta Radzyń Podlaski z dnia 8 sierpnia 2018 r., w sprawie ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, jak i w miejscu sprzedaży oraz określenia zasad usytuowania na terenie miasta Radzyń Podlaski miejsc sprzedaży napojów alkoholowych" oraz "Uchwała w sprawie ustalenia stawki opłat za korzystanie przez operatorów i przewoźników z przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Miasto Radzyń Podlaski.".

Potem radni głosowali nad trzema kolejnymi uchwałami odrzucającymi skargi Mateusza Orzechowskiego jako wydawcy "Wspólnoty", dziennikarza Jakuba Hapki oraz Radzyńskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych na niewpuszczenie dziennikarzy na galę i koncert z okazji 60-lecia powstania ROK-u. Skargi zostały odrzucone. Na ten temat pisaliśmy już w oddzielnym artykule:

https://radzyninfo.pl/pl/11_wiadomosci/230448_mateusz-orzechowski-niedopuszczony-do-glosu-podczas-sesji-rady-miasta.html

Po odrzuceniu skarg radni zajęli się uchwałą w sprawie opłaty targowej. Podobnie jak regulamin pomocy społecznej znalazła się na sesji z powodu wątpliwości co do legalności wcześniejszej uchwały dotyczącej tej kwestii. W tym jednak wypadku zastrzeżenia zgłosiła Regionalna Izba Obrachunkowa, która wszczęła postępowanie nadzorcze. Nowa uchwała poprawiająca to, co wzbudziło zastrzeżenia, rozwiązuje problem. Została ona przyjęta jednogłośnie.

Kolejną uchwałą poddaną pod głosowanie była uchwała zmieniająca uchwałę budżetową. Radna Bożena Lecyk zapytała, jaką korzyść będą mieć mieszkańcy z kupna przez miasto działki i poszerzenia zjazdu. Burmistrz odpowiedział, że korzyścią będzie poszerzenie zasobu miasta i powstanie drogi prowadzącej do terenów inwestycyjnych. Radna odpowiedziała, że planowana droga nie prowadzi bezpośrednio do działek będących własnością miasta, i że sprawdzała to na mapie dołączonej do uchwały i na geoportalu. Burmistrz nie odniósł się do tego.

Uchwała zmieniająca budżet podjęta została większością 11 głosów przy 1 głosie "przeciw" i 3 głosach wstrzymujących się. Taki sam rozkład głosów był przy kolejnej uchwale w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej – 11 głosów za, 1 przeciw, 3 wstrzymujące się. Uchwała została przyjęta większością głosów.

Kolejną uchwałą była "Uchwała w sprawie uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Radzyń Podlaski". Przed głosowanie głos zabrała radna Bożena Lecyk. Powtórzyła, że nie może głosować nad projektem uchwały, którego nie otrzymała. Zwróciła uwagę, że regulamin utrzymania czystości jest zbyt istotnym dokumentem, by w ostatniej chwili przed głosowaniem wprowadzać do niego samopoprawki. Bożena Lecyk wyraziła wątpliwości nawet do podstawy prawnej tej zmiany.

Radny Marek Zawada zgodził się z twierdzeniem, że rzeczywiście radni powinni mieć zawczasu możliwość zapoznania się z poprawkami do uchwały.

Przewodniczący Rady odpowiedział radnej, że podstawą prawną nagłych samopoprawek jest ustawa o samorządzie, która daje burmistrzowi możliwości wprowadzania poprawek do proponowanych uchwał. Przesuwanie głosowania na następną sesję albo zwoływanie specjalnej nadzwyczajnej sesji uznał za niepotrzebne komplikowanie sprawy.

Burmistrz poprosił Piotra Tarnowskiego, pracownika Urzędu Miasta, o przybliżenie radnym sensu poprawek do uchwały. Piotr Tarnowski powiedział, że w poprawkach chodzi o wyjście naprzeciw wymaganiom Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska. Dlatego wprowadza się podział odpadów "bio" – na kuchenne i zielone, tak by mieszkańcy mogli kompostować odpady zielone. Wprowadzona została do regulaminu możliwość kompostowania, której wcześniej nie było. Inną zmianą jest zmiana godzin pracy Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadków Komunalnych w taki sposób, by w godzinach przyjmowania odpadów biologicznych był w pracy zajmujący się tym pracownik punktu. Jest też zmiana dotycząca przyjmowania w PSZOK-u odpadów budowlanych, a mianowicie brak limitu dla glazury i terakoty. Kolejną zmianą jest zmiana koloru worków. Nastąpi podział brązowych worków na jasnobrązowe i ciemnobrązowe.

Radny Jarosław Zaprzalski zapytał, jak mają się zmiany w regulaminie do skargi skierowanej do WIOŚ i czy zmiana kolorów worków pomoże pracownikom przy rozliczaniu mieszkańców. Piotr Tarnowski na drugie pytanie odpowiedział twierdząco. Na pierwsze pytanie odpowiedział, że kontrola wpłynęła na zmiany, ale pośrednio, natomiast obok niej były też inne powody.

Potem zabrała głos radna Bożena Lecyk. Stwierdziła, że nie dostała odpowiedzi o podstawę prawną poprawek. Za niestosowną uznała uwagę przewodniczącego, iż można było zapoznać się z poprawkami od 11:00, gdy zaczęła się sesja. Od tego czasu przecież trwały obrady i na nich skupiała się uwaga. Radna stwierdziła, że sprawa wymaga głębszej i dłuższej debaty. Przewodniczący odpowiedział, iż w obradach były przerwy.

Radny Jarosław Zaprzalski zwrócił uwagę, że nieprzyjęcie uchwały spowoduje powrót do starego systemu rozliczania odpadów biologicznych, a to będzie oznaczało duże koszty dla mieszkańców. Powołał się na opinię w tej sprawie naczelnika Radosława Mazura.

Radny Piotr Mackiewicz zapytał o ograniczenia w przyjmowaniu odpadów, a konkretnie gruzu i odpadów wielkogabarytowych. Poprosił o dokładniejsze wyjaśnienie tej kwestii. Piotr Tarnowski odpowiedział, że w przypadku gruzu jest to 200 kg na jedną nieruchomość w skali roku, ale tylko w przypadku gruzu zmieszanego z innymi odpadami budowlanymi, nie "czystego".

Radna Bożena Lecyk odpowiedziała radnemu Jarosławowi Zaprzalskiemu, że tematy uchwał, w których wprowadzono poprawki, są na tyle istotne, iż trzeba zrobić "burzę mózgów" i warto nawet zwołać nadzwyczajną sesję.

Burmistrz Jerzy Rębek oświadczył, że poprawkami do uchwał zajmowali się radni z odpowiedniej komisji Rady i pozostali radni powinni im zaufać. Radna Lecyk była zdumiona tym stwierdzeniem, gdyż projekty uchwał powinni znać wszyscy radni.

Radny Piotr Mackiewicz zgłosił po tym jeszcze jedną poprawkę dotyczącą przyjmowania odpadów wielkogabarytowych. Poprawka została przyjęta przez wszystkich głosujących radnych.

Radna Bożena Lecyk na znak protestu przeciw wprowadzaniu poprawek bez debaty i niemożności zapoznania się zawczasu z projektami uchwał nie oddała głosu nie tylko w czasie przegłosowywania tej ostatniej poprawki, ale także podczas głosowania nad samymi uchwałami. "Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Radzyń Podlaski"". został przegłosowany większością 13 głosów przy 1 głosie wstrzymującym się radnej Elżbiety Zając i 1 głosie nieoddanym, gdyż radna Bożena Lecyk na znak protestu zbojkotowała głosowanie.

Identycznymi wynikami głosowania – przyjęcie 13 głosami "za " przy wstrzymaniu się od głosu przez radną Elżbietę Zając i przy niegłosowaniu przez radną Bożenę Lecyk – zakończyły się głosowania nad pozostałymi dwiema uchwałami, w których wprowadzono w ostatniej chwili poprawki. Są to "Uchwała w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi" oraz "Uchwała w sprawie określenia rodzajów dodatkowych usług świadczonych przez Miasto Radzyń Podlaski w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, sposób ich świadczenia oraz wysokość cen za te usługi". Te właśnie uchwały były ostatnimi przyjętymi na sesji 25 lutego.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu radzyninfo.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%