W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zenona Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim odbył się wykład prof. Marii Starnawskiej, mediewistki (historyczki średniowiecza) z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach dotyczący templariuszy oraz prób sprowadzenia ich do Łukowa i Drohiczyna. Jest drugi z serii wykładów akademickich organizowanych w MBP.
Templariusze byli zakonem rycerskim powstałym w Królestwie Jerozolimskim, państwie stworzonym przez krzyżowców na Bliskim Wschodzie po pierwszej krucjacie. Zajmowali się oni ochroną pielgrzymów udających się do Ziemi Świętej, a także stanowili trzon armii Królestwa Jerozolimskiego. Sama koncepcja zakonu rycerskiego, w skład którego wchodziliby wojownicy, rycerze, ale zorganizowani w sposób zakonny, narodziła się w XII wieku dzięki św. Bernardowi z Calirvaux, który był krytycznie nastawiony do zwykłego rycerstwa. Obok templariuszy takim zakonem byli też joannici, a także krzyżacy.
Zakony rycerskie, w tym templariusze, mieli wielkie dobra ziemskie nie tylko w Królestwie Jerozolimskim i innych państwach stworzonych przez krzyżowców po pierwszej krucjacie, ale także w krajach europejskich. To zapewniło im bogactwo powiększone jeszcze przez to, że parali się też bankierstwem. to bogactwo było też jednak przyczyną zguby zakonu, gdyż budziło zgorszenie i zazdrość, szczególnie po tym, gdy epoka krucjat minęła, a stworzone po pierwszej krucjacie państwa upadły pod naporem muzułmanów. W końcu francuski król Filip IV Piękny doprowadził do likwidacji zakonu. Wszyscy templariusze zostali aresztowani i zmuszeni torturami do przyznania się do niesłychanych rzeczy. Ostatni wielki mistrz Jacob de Molay został skazany na śmierć przez spalenie na stosie. Papiestwo, w tym czasie podporządkowane Francji, ogłosiło likwidację zakonu.
W okresie świetności templariuszy, to jest w XIII wieku, zostali oni także sprowadzeni do Polski. Rolę odegrało w tym trzech książąt: książę śląski Henryk Brodaty, książę wielkopolski Władysław Odonic oraz książę zachodniopomorski Barnim I. Wszyscy trzej, a także inni książęta w późniejszym okresie, czynili nadania na rzecz zakonu. Do dziś w Polsce, podobnie jak w innych krajach, istnieją budowane przez templariuszy kaplice i spichlerze. Profesor Starnawska przy pomocy elektronicznego rzutnika prezentowała zdjęcia tych budowli. Można wśród nich wymienić kaplicę w Rurce, kaplicę w Chwarszczanach, a także znajdujące się obecnie w Niemczech kaplicę i spichlerz w Leśnicy (obecnie Lietzen). Kaplice templariuszy są niewielkie rozmiarami, gdyż przeznaczone były tylko dla samych zakonników. Bywają jednak piękne jak kaplica w Chwarszczanach, która ma ozdobne wieże.
Podejmowane były też próby sprowadzenia templariuszy do wschodniej części Polski - do Drohiczyna i do Łukowa. Drohiczyn został jednak podbity przez księcia ruskiego, a z planów stworzenia bazy do walki z pogańskimi Jaćwingami też nic nie wyszło. Rolę odegrały w tym także intrygi krzyżackie. Krzyżacy nie życzyli sobie konkurencji i doprowadzili do zablokowania pomysłu. Sami templariusze też nie byli entuzjastycznie nastawieni do tej akurat donacji księcia Bolesława Wstydliwego, gdyż nakładałaby na nich dodatkowy obowiązek.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz