Zamknij
REKLAMA

Sprawozdania z pracy GBP i GOKiS-u na sesji Rady Gminy

06:00, 26.05.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

Podczas 45. sesji Rady Gminy Radzyń Podlaski złożone zostały sprawozdanie z pracy Gminnej Biblioteki Publicznej w Radzyniu Podlaskim z siedzibą w Białej oraz Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Radzyniu Podlaskim.

Sprawozdanie z pracy Gminnej Biblioteki Publicznej w Radzyniu Podlaskim z siedzibą w Białej w roku 2021 przedstawiła dyrektor Jolanta Palica. Na początek poinformowała ona, że GBP ma swoją główną siedzibę w Białej oraz trzy filie – w Białce, w Branicy Radzyńskiej i w Paszkach Dużych. Z powodu obostrzeń związanych z epidemią zawieszona była praca punktu bibliotecznego w Zabielu. Na podstawie umowy użyczenia z Urzędem Gminy filia w Białce ma siedzibę w budynku domu kultury, filia w Branicy Radzyńskiej w budynku Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego, natomiast główna biblioteka w Białej oraz filia w Paszkach Dużych usytuowane są w budynkach szkół.

Wydatki na funkcjonowanie bibliotek w roku 2021 zamknęły się w kwocie 209.114,19 złotych, z czego dotacja organizatora wyniosła 196.114,19 złotych, zaś dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zakup nowości – 13 tysięcy złotych. Przeciętne zatrudnienie wynosi 3,67 etatu. Obsługa finansowo-księgowa GBP prowadzona jest przez Urząd Gminy. Obostrzenia związane z pandemią COVID-19 nie skutkowały w 2021 roku czasowym zamknięciem bibliotek, ale nadal nieczynne były czytelnie, także internetowe, a prenumerata czasopism – zawieszona. Ograniczony był dostęp do półek z książkami, a także działalność popularyzatorska i edukacyjna.

W ubiegłym roku zarejestrowanych było 754 czytelników, co stanowi 9,3% mieszkańców gminy. Spośród owych 754 czytelników 360 osób zarejestrowanych jest bibliotece w Białej, 213 – w filii w Białce, 70 – w Branicy, 111 w Paszkach. Odnotowano 4767 odwiedzin w wypożyczalniach. Wypożyczono 12.350 książek, z czego 6097 w Białej, 3433 w Białce, 977 w Branicy, 1843 w Paszkach. Na statystycznego czytelnika zarejestrowanego w GBP przypada 16,3 wypożyczenia rocznie, na mieszkańca gminy – 1,53 wypożyczenia. Wypożyczano głównie nowości wydawnicze, ale poszerza się też zainteresowanie starymi książkami. Księgozbiór jest systematycznie wzbogacany o nowości. Na ich zakup przeznaczono 32 tysiące złotych. Pod koniec 2021 roku GBP posiadała w sumie 38.361 książek wartych 444.197,13 złotych, z czego biblioteka w Białej – 18.987 książek, filia w Białce – 7630, filia w Branicy – 5418, filia w Paszkach – 6326.

Podstawową formą popularyzacji czytelnictwa w GBP są t. zw. spotkania z książką. Jest to czytanie na głos bajek, baśni i wierszyków dzieciom z przedszkoli i zerówek, a także kameralne spotkania osób w różnym wieku z książkami, z twórczością wybranych autorów, przede wszystkim patronów roku 2021 – kardynała Stefana Wyszyńskiego, Stanisława Lema i Tadeusza Różewicza, współudział w Narodowym Czytaniu w Szkole Podstawowej w Białce, tworzenie regałów tematycznych. W sumie zorganizowano 89 tego typu wydarzeń, w których udział wzięło 1197 osób. Bibliotekarki przygotowały 40 wystaw, m. in. "Czytanie w pandemii", "Zimowe klimaty w literaturze i malarstwie", "Polski – najtrudniejszy język świata", "Ilustracyjne rarytasy ze starych książek", "Przyrodnicze oznaki wiosny", "Pisanki z różnych stron świata", wystawy plastyczno-fotograficzne, wystawa fotografii "Białka i okolica – wiek XX", wystawy rocznicowe (poświęcone Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu, prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu, Gabrieli Zapolskiej). Kontynuowano prace nad katalogiem elektronicznym oraz działem starej książki. We wszystkich filiach przeprowadzono wymagane przepisami skontrum biblioteczne oraz inwentaryzację majątku.

Podczas tej samej sesji złożone zostało także sprawozdanie z pracy Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu gminy Radzyń Podlaski. Przedstawił je zastępca dyrektora placówki Artur Dadasiewicz. GOKiS został utworzony w 2018 roku. Ma własną gospodarkę finansową i własny statut. Ośrodek zajmuje się działalnością kulturalną i sportową. W minionym roku odbyło się wiele zajęć, warsztatów, konkursów, wycieczek. Wśród warsztatów wymienić można warsztaty kulinarne, na przykład warsztaty pieczenia pierniczków, warsztaty wykonywania stroików wielkanocnych i inne. Były też wycieczki, głównie dla dzieci. Celami były Rąblów, Gołąb, Kazimierz Dolny, rezerwat Jata, "Kraina Rumianku" w Hołownie. Poza wycieczkami dla dzieci były też wycieczki dla osób starszych. Celem były muzeum bombek w Nowej Dębie i Sandomierz. GOKiS współpracował też z klubem sportowym Unia Żabików, któremu ośrodek udostępniał nagłośnienie, a w zamian klub udostępniał swój stadion na zajęcia sportowe. Tego typu zajęcia odbywały się też w innych miejscowościach gminy. Największymi imprezami organizowanymi przez GOKiS były gminne dożynki zorganizowane w Jaskach, obchody 50-lecia Unii Żabików, a także koncert "Letnie popołudnie z muzyką i humorem" w Żabikowie. Na koniec zostało wspomniane, iż niektóre imprezy trzeba było odwoływać ze względu na pandemię. GOKiS wydał 129.452,65 złotych.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%