Zamknij
REKLAMA

Zmiany na stanowiskach kościelnych w powiecie radzyńskim

21:30, 27.06.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

Jak co roku na przełomie czerwca i lipca następują zmiany na stanowiskach w hierarchii kościelnej.  Będzie nowy proboszcz w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, dotychczasowy proboszcz parafii Trójcy Św. zostanie nowym dziekanem. Będą też nowi wikariusze.

Dotychczasowy dziekan dekanatu radzyńskiego i proboszcz parafii p. w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim, ksiądz Roman Wiszniewski, przechodzi w lipcu na emeryturę. Pozostanie jednak w swej parafii jako ksiądz rezydent. Nowym proboszczem zostanie ksiądz kanonik Jarosław Sutryk, który dotąd był proboszczem w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starym Opolu.

Ksiądz Sutryk w przeciwieństwie do swego poprzednika nie będzie jednak dziekanem dekanatu radzyńskiego. Funkcję tę obejmuje proboszcz parafii Trójcy Świętej w Radzyniu Podlaskim, ksiądz kanonik Krzysztof Pawelec. Tym samym następuje powrót do panującej dotąd nieformalnej tradycji, bowiem od utworzenia w 1867 r. dekanatu radzyńskiego dziekanami byli przeważnie proboszczowie parafii Trójcy Świętej w Radzyniu. Przez ponad półtora stulecia były nieliczne wyjątki od tej reguły.

Poza tym nastąpi też w dwóch radzyńskich parafiach wymiana wikariuszy. Z parafii Trójcy Św. odchodzi ksiądz Wojciech Stefaniuk, który został przeniesiony do parafii Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Łukowie, zaś z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy - ksiądz Mateusz Gomółka, który został przeniesiony do parafii św. Józefa Oblubieńca w Międzyrzecu Podlaskim.

W parafii Trójcy Świętej posługę jako wikary rozpoczyna ksiądz Krzysztof Banasiuk (dotąd w parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie), zaś w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy - ksiądz Robert Jędrych (dotąd na urlopie).

Do zmian wikarych dojdzie też w parafii św. Filipa Neriego w Kąkolewnicy oraz w parafii św. Anny w Wohyniu.

Z Kąkolewnicy odchodzi ksiądz Mateusz Kopeć, który został przeniesiony do parafii Przemienienia Pańskiego w Łukowie. Nowym wikarym w jego miejsce zostaje nowo wyświęcony ksiądz Łukasz Wirtek.

W Wohyniu nowym wikarym został ksiądz Artur Petkowicz, dotąd pełniący posługę w parafii św. Stanisława w Serokomli.

Na koniec można wspomnieć o zmianie w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zarzeczu Łukowskim, gdyż parafia ta obejmuje Sokule i część Olszewnicy, czyli dwie miejscowości powiatu radzyńskiego. Dotychczasowy proboszcz, ksiądz Marian Banasiuk został mianowany proboszczem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wojcieszkowie, a na jego miejsce proboszczem zostaje ksiądz Kazimierz Momont, dotąd proboszcz parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Gocławiu.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%