Zamknij
REKLAMA

Sprawy edukacji na sesji Rady Powiatu

06.01, 23.09.2022 .
Skomentuj
REKLAMA

Podczas sesji Rady Powiatu z 30 VIII jednym z tematów była praca szkół oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej - Elżbieta Welk-Dołbeń - została poproszona o przedstawienie sprawozdania z pracy tej placówki. Stwierdziła ona jednak, iż ze względu na ramy czasowe, przesłanie materiałów radnym przed sesją oraz wcześniejsze obszerne ustne sprawozdanie przed Komisją Spraw Społecznych Rady Powiatu nie będzie nic przedstawiać. Ograniczyła się tylko do krótkiego stwierdzenia, że wzrasta ilość dzieci i młodzieży korzystających z pomocy kierowanej przez siebie placówki, co jej osobiście nie cieszy, gdyż świadczy to o tym, że dzieci i młodzież mają dużo problemów. Zachęciła radnych do zadawania pytań. Do jej podejścia przychylił się przewodniczący, który potwierdził to, że sprawozdanie jest bardzo obszerne.

Głos zabrał radny Tadeusz Sławecki, który stwierdził, że faktycznie na Komisji omówiono nie tylko kwestie związane z PPP, ale w ogóle ze szkolnictwem szczegółowo. Radny stwierdził, że w rok szkolny można wchodzić generalnie z optymizmem, choć nie w sprawach związanych z utrzymaniem, a zwłaszcza ogrzaniem szkół. Radny nawiązał też do wypowiedzi dyrektor o wzroście ilości uczniów korzystających z pomocy Poradni. Też uznał ten fakt za niepokojący, tym bardziej, że wzrasta ilość prób samobójczych. Tadeusz Sławecki powiedział, że z inicjatywy jego i wiceprzewodniczącego Zbigniewa Smółki zaplanowano specjalne posiedzenia Komisji poświęcone temu tematowi.

Radny Jakub Jakubowski dodał, że z niecierpliwością czeka na to posiedzenie. Złożył też wniosek, by dyrektorki szkół średnich podobnie jak dyrektor PPP nie składały sprawozdań na sesji. Przewodniczący chciał jednak usłyszeć o filii uczelni w Radzyniu. Dlatego też o głos została poproszona Grażyna Dzida. dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II, w którego pomieszczeniach ma się ona mieścić.

Dyrektor ZSP poinformowała, że w dniach poprzedzających sesję otrzymała od Akademii Bialskiej informację o uruchomieniu filii tej uczelni w Radzyniu Podlaskim. Jest też już wymagana zgoda Ministerstwa Zdrowia. W dniu sesji oczekiwano jeszcze na zgodę Ministerstwa Edukacji Narodowej. Trwały też przygotowania kadrowe i lokalowe. Był też szykowany przewóz sprzętu.

Po tym, gdy dyrektor Grażyna Dzida zakończyła przedstawianie przygotowań do otwarcia radzyńskiej filii Akademii Bialskiego, przewodniczący Robert Mazurek ogłosił, że przychyla się do wniosku radnego Jakubowskiego, by pominąć sprawozdania dyrektorek szkół, gdyż zapoznali się ze sprawozdaniami w formie pisemnej. Ponadto były one przedstawiane także na Komisji Spraw Społecznych.

Przewodniczący Rady poruszył też temat powołania Młodzieżowej Rady Powiatu. Pomysł ten zgłaszany był już dość dawno, ale ucichł, między innymi z powodu pandemii i wojny. Teraz przewodniczący oświadczył, że wraca do niego. Poinformował dyrekcje szkół, że niebawem zostaną do nich skierowane pisma z tym związane. Robert Mazurek liczy, że Młodzieżową Radę Powiatu uda się powołać do końca 2022 roku.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%