Zamknij

Dwie nadzwyczajne sesje Rady Miasta

06.00, 29.11.2022 .
Skomentuj
REKLAMA

W ostatnich tygodniach odbyły się dwie nadzwyczajne sesje Rady Miasta. Odbyły się one odpowiednio 28 X i 21 XI.

Pierwsza z nich, 48. nadzwyczajna sesja RM, zwołana w celu podjęcia trzech uchwał. Nim do tego doszło, nastąpiły jeszcze dwa wydarzenia. Najpierw burmistrz zasygnalizował autopoprawkę w jednej uchwał. Potem przewodniczący Rady, Adam Adamski, poinformował, że radna Elżbieta Zając 21 października zrezygnowała z mandatu radnej.

Pierwszą z uchwał była "Uchwała w sprawie zmiany uchwały nr XLVII/288/2022 Rady Miasta Radzyń Podlaski z dnia 30 września 2022 r. w sprawie ustalenia Regulaminu określającego wysokość stawek oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy, szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oraz wysokość i warunki wypłacania nagród dla nauczycieli początkujących, mianowanych i dyplomowanych zatrudnionych w placówkach oświatowych prowadzonych przez Miasto Radzyń Podlaski". Została ona podjęta, bo organ nadzoru zwrócił uwagę, że jedna z wcześniejszych uchwał była nieprawidłowa, w związku z czym trzeba było ją poprawić. Uchwała ta została podjęta jednogłośnie.

Drugą uchwałą była uchwała w sprawie zmiany uchwały budżetowej na 2022 rok. Skarbniczka przed głosowaniem wyjaśniła, że do budżetu dodano montowanie instalacji fotowoltaicznych na budynkach szkół i Urzędu Miasta, dotacje do niepublicznych przedszkoli. Ponadto do budżetu wprowadza się subwencję z budżetu centralnego, jaką miasto ma otrzymać za naukę dzieci-uchodźców. Wprowadzono też dodatkowy koszt w postaci wzrostu odsetek kredytów. Z kolei w punkcie wprowadzonym autopoprawką zmniejszono o milion dopuszczalny limit zadłużenia.

Uchwała o zmianach w budżecie została podjęta jednogłośnie podobnie jak związana z nią uchwała o zmianie wieloletniej prognozy finansowej.

21 XI odbyła się kolejna, 49. nadzwyczajna sesja Rady Miasta. Zwołano ją, by przegłosować kolejną zmianę uchwały budżetowej. Głos zabrała radna Bożena Lecyk. Zapytała ona skarbniczkę o jedno z przesunięć w budżecie, którego nie była w stanie wyszukać w dokumentach. Dopytywała się, na co zostaną przeznaczone środki z tego przesunięcia. Radna zwróciła też uwagę, że przewidziano w budżecie 6900 złotych na klub seniora, a przecież od dłuższego czasu nie działa a jego pomieszczania zostały przeznaczone dla uchodźców z Ukrainy. Bożena Lecyk zapytała w związku z tym, czy klub seniora został reaktywowany i czy jest dla kogo przeznaczać pieniądze. Trzecie pytanie dotyczyło dziwnego zapisu w jednym z załączników, według którego dochód miasta zmniejszył się o 97 tysięcy złotych i jednocześnie tyle samo zwiększył. Radna dopytywała o szczegóły tych dwóch zapisów.

Radny Marek Zawada zapytał o szczegół wykaz inwestycji, a konkretniej o pojawienie się w dokumencie dotyczącym remontu pałacu Potockich zmniejszenia się i jednocześnie zwiększenia kwoty przeznaczonej na ten cel, przy zaznaczeniu, iż chodzi o "tarczę COVID".

Wiceburmistrz Sławomir Lipski radnemu Markowi Zawadzie odpowiedział, mówiąc, że w przytoczonym zapisie chodzi o zmianę klasyfikacji budżetowej środków, "przesunięcie z paragrafu na paragraf".

Odpowiedź wiceburmistrza udzieloną radnemu doprecyzowała skarbniczka, wyjaśniając, iż chodzi o przesunięcie z paragrafu 605 do paragrafu 610. Przy okazji odpowiedziała też radnej Lecyk na jej pytanie, tłumacząc, że chodzi o sprostowanie pomyłki, gdyż podatek zapłacony miastu przez szpital został omyłkowo zapisany jako dochód od osoby fizycznej a nie od osoby prawnej.

Wiceburmistrz na pytanie o klub seniora odpowiedział, mówiąc, że faktycznie jego pomieszczenia są nadal wykorzystywane przez uchodźców, ale pomimo tego klub seniora działa, aczkolwiek, jak zaznaczył Sławomir Lipski, działa "w postaci szczątkowej". Jest mianowicie prowadzona obsługa karty seniora. Są poza tym zamawiane i dostarczane wydawnictwa – gazetki. Oprócz tego grupa 20 członków klubu uczestniczyła w kongresie emerytów w Krakowie. Część kosztów tego wyjazdu została pokryta ze środków miasta przeznaczonych na funkcjonowanie klubu.

Po tej odpowiedzi radni przeszli do głosowania. Uchwała w sprawie zmiany uchwały budżetowej została podjęta jednogłośnie.

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

KibicKibic

1 5

Władzo miejska!!!

Najwyższy czas na modernizacje stadionu miejskiego w Radzyniu. Zadaszoną główną trybune oraz sztuczne boisko treningowe 18:15, 29.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

przyrodnikprzyrodnik

3 0

Stadion zaorać i zrobić park ! 08:57, 30.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%