Zamknij

Skokowy wzrost cen ciepła wprowadzony przez PEC (pytania i odpowiedzi)

06.00, 24.01.2023 .
Skomentuj
REKLAMA

Mieszkańcy Radzynia, którzy ogrzewali mieszkania energią wytwarzaną przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, zostali w styczniu zszokowani rachunkami za ogrzewanie. Wzrosły one prawie o 100%. Wysłaliśmy do PEC pytania najczęściej zadawane przez mieszkańców. Przedstawiamy ich treść oraz udzielone na nie odpowiedzi.

 

Pytanie nr 1: Co jest przyczyną takiej podwyżki?

Odpowiedź: Podwyżka jest wynikiem kalkulacji kosztów produkcji i dystrybucji energii cieplnej do odbiorców. Została ona zaakceptowana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, który zatwierdza taryfę dla ciepła decyzją administracyjną. Tym samym to nie przedsiębiorstwo ciepłownicze ustala sobie ceny ciepła wg swego uznania lecz Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, po zweryfikowaniu uzasadnionych kosztów wytworzenia ciepła.

 

Pytanie nr 2: Jak przedstawiają się składowe koszty w procentach (opał, płace, inne składniki)?

Odpowiedź: Dane stanowiące podstawę ustalania taryfy dla ciepła przekazywane są wyłącznie Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki w ramach postępowania administracyjnego o zatwierdzenie taryfy. Możemy jedynie ujawnić proporcję zużycia materiałów i energii do wynagrodzeń bez świadczeń na rzecz pracowników w 2021 r. i 2022 roku. Otóż w 2021 r. stosunek ten wynosił 1,0, natomiast w 2022 r. - 2,6. Na przestrzeni ostatnich lat wielkości tych kosztów kształtowały się we wzajemnym stosunku blisko 1:1. W ostatnim roku jest to 2,6:1.

 

Pytanie nr 3: Jaką cenę PEC płaci aktualnie za opał?

Odpowiedź: Jest to tajemnica handlowa, ale nasze ceny nie odbiegają od tych, które obowiązywały w 2022 r. W stosunku do cen z 2021 r. nastąpił wzrost 6-7 krotny.

 

Pytanie nr 4: Jakie dofinansowanie otrzymał PEC, by ograniczyć ceny ciepła?

Odpowiedź: Przedsiębiorstwa ciepłownicze nie otrzymują dofinansowania lecz rekompensatę gdyż stawki opłat za ciepło nie pokrywałyby (bez rekompensaty) realnych kosztów ponoszonych na zakup miału węglowego. Zaznaczyć należy, iż rekompensata zastosowana została zgodnie z obowiązującą ustawą i stosownymi do niej rozporządzeniami. Kwoty rekompensat dla poszczególnych odbiorców ciepła widnieją na fakturach.

 

Pytanie nr 5: Władze zapowiadały, że ceny nie powinny wzrosnąć więcej niż 40%, a tymczasem wzrosły dwa razy tyle. Co jest przyczyną różnicy?

Odpowiedź: Z tym pytaniem nie należy się zwracać do dostawców ciepła. PEC Sp. z o. o. w Radzyniu Podlaskim jak i wszystkie inne ciepłownie są zobowiązane do stosowania obowiązujących przepisów w tym względzie i tak też czynimy.

 

Pytanie nr 6: Dlaczego podwyżkę objęto rachunki już za grudzień a nie dopiero za styczeń?

Odpowiedź: Wdrażamy obowiązujące przepisy i nie robimy niczego na co one by nie pozwalały. Pragniemy nadmienić, że jako spółka prawa handlowego jesteśmy zobowiązani do czynienia takich zabiegów, które umożliwiają nam funkcjonowanie w trudnych obecnie warunkach rynkowych. Zwlekanie z podwyżkami generuje większą przepaść pomiędzy przychodami i kosztami.

 

Pytanie nr 7: Rząd wprowadził dopłatę do wytwórców ciepła powyżej wzrostu 40%. Czy odbiorcy, którzy zapłacili wyższe rachunki otrzymają zwrot nadpłaty?

Odpowiedź: Nie obowiązuje jeszcze nowelizacja ustawy. W obecnej sytuacji w kraju, przy wielu protestach dotyczących zwiększonych kosztów ciepła, rząd postanowił o nowelizacji obecnie obowiązującej ustawy. Jest już jej projekt (w tej chwili konsultowany), niebawem będzie procedowany w parlamencie. W nim mówi się o podwyżce do 40% w stosunku do cen sprzed 01 października 2022 r. Do dnia wejścia w życie tej ustawy, zobowiązani jesteśmy stosować przepisy aktualnie obowiązujące i to czynimy. Musimy uzbroić się w cierpliwość i oczekiwać na wejście w życie nowych przepisów, które oczywiście będziemy stosować.

 

Dziękujemy za udzielone odpowiedzi, jednak nie jesteśmy nimi do końca usatysfakcjonowani, w szczególności tą dotyczącą cen zakupu węgla. Uważamy, że odbiorcy maja prawo wiedzieć, czy cena zakupu nie jest zawyżana, co zresztą wytknęła Najwyższa Izba Kontroli.

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

666666

5 4

Pytanie 8. Co poczyniła spółka, aby obniżyć lub ograniczyć wzrost kosztów wytworzenia i dystrybucji ciepła?
09:29, 24.01.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

pozytywkapozytywka

1 0

Nic... 17:59, 27.01.2023


Oni mogli?Oni mogli?

4 2

Ogrzewanie i ciepła woda ostro w górę. Będzie radość, bo zapowiedzi były gorsze?https://www.dziennikwschodni.pl/pulawy/ogrzewanie-i-ciepla-woda-ostro-w-gore-bedzie-radosc-bo-zapowiedzi-byly-gorsze,n,1000319415.html 12:55, 24.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PozytywkaPozytywka

2 0

Nik wykrył nieprawidłowości w pozyskiwaniu opału a to się przekłada na absurdalnie wysokie ceny ciepła. 17:58, 27.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%